Gmina Liniewo Kultura Wokół nas

Wysin. Dwie dekady działalności miejscowego stowarzyszenia. Podziękowali wszystkim, którzy ich wspierają

Świętowanie 20-lecia Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Wsi Wysin rozpoczęto od mszy świętej, ale główna jego część odbyła się w remizie OSP. Tu przedstawiono szeroką prezentację dokonań tego okresu. Przede wszystkim zaś podziękowano tym, którzy przez miniony okres pomagali i wspomagali stowarzyszenie. Uroczystość zakończyła część artystyczna na najwyższym poziomie za sprawą spektaklu w wykonaniu ,,Les Femmes”.

Mszę świętą celebrowali wspólnie obecny ks. proboszcz i były proboszcz Andrzej Żur, który nadal jest w zarządzie stowarzyszenia. To on wraz z prezes Elżbietą Licznerską poprowadzili galę podsumowującą dwie dekady stowarzyszenia. Uczestniczyli w niej członkowie i wielu gości. Wśród nich wójt gminy Mirosław Warczak i przewodniczący rady Adam Sosnkowski. Obecni byli również Krzysztof Michnowski radny powiatu kościerskiego i Hanna Latoszewska dyrektor oddziału w Skarszewach  Banku Spółdzielczego w Starogardzie Gdańskim.

Prezentacja dokonań stowarzyszenia

W przystępny sposób prezes pokazała co przez te 20 lat udało się zrealizować. Zaczęła od przypomnienia oferty stypendium dla studenta pierwszego roku mieszkańca gminy. Było ich czternaście. Jedną  z pierwszych inicjatyw było otwarcie w listopadzie 2007 świetlicy wiejskiej przy plebanii. Kolejną, budowa boiska w 2015 roku, a później placu zabaw. To zorganizowanie w 2011 r. wystawy i wydanie publikacji pod  tytułem ,, Wysin niegdyś i dziś”.

Stowarzyszenie było partnerem dla parafii w projektach, dzięki którym pozyskano środki na prace konserwatorskie na elewacjach kościoła. Za jego sprawą odbyło się wiele wydarzeń sportowych. To turnieje tenisa stołowego a obecnie ziemnego, rajdy, biegi czy różnorodne warsztaty. W sumie przez te lata zorganizowano dziesiątki inicjatyw. To też udział w targach ,,Smaki Regionów” i organizowanie corocznych Mikołajek czy Andrzejek. To wreszcie wyjazdy do różnych miejsc w kraju: Ojców, Białogóra, Gniew, Chojnice czy Święty Krzyż.

Zostali zauważeni

Za swoją działalność  Stowarzyszenie zostało wyróżnione w konkursie NGO ,,Bursztynowym Mieczykiem”. W 2012 r. prezes E. Licznerską zaproszono na spotkanie z Bronisławem Komorowskim  Prezydentem RP. Stowarzyszenie było zapraszane na różnorodne sympozja. Przez 20 lat w toku swojej działalności pozyskało ono 828 tys. zł. czyli działało skutecznie.

-Myślę, że stowarzyszenie, które powołaliśmy dobrze wpisało się w życie miejscowości, całej gminy, a nawet powiatu- podsumowała prezes E. Licznerska.

Dziękowali oni i im dziękowano

W dalszej części uroczystości podziękowano wszystkim tym , którzy w jakiś sposób pomogli, wspierali działalność Stowarzyszenia. Od dyrektor  H. Latoszewskiej przez samorządowców z gminy i powiatu po sołtys Wysina i inne osoby. Słowa uznania skierowano do swoich  koleżanek i kolegów: księgowej, członków zarządu i innych  aktywnych osób. Wszyscy, którym podziękowano w odpowiedzi kierowali pod adresem stowarzyszenia moc gratulacji. Za piękny jubileusz, wszystkie dokonania, osiągnięcia i zrealizowane wyzwania. Za działania na rzecz organizowania wspólnego spędzania czasu.

-Wasze święto jest naszym wspólnym świętem. Podziwiam was za to, że macie taką energię, że chcecie działać, zmieniać rzeczywistość dla dobra mieszkańców. Moje uznanie dla wszystkich członków stowarzyszenia- mówił wójt M. Warczak.

D. Tryzna

Komentarze