Gmina Liniewo Inwestycje

Wysin. Remont miejscowego kościoła. Otrzymali prawie 65 tys. zł od samorządu pomorskiego

Wśród kościołów, które w tym roku otrzymały pomoc finansową z puli ratowania zabytków jest m.in. parafia pw. Wszystkich Świętych. Środki te pozwolą kontynuować rozpoczęty już dwa lata temu remont, którego celem m.in. odnowienie wnętrza kościoła.

W końcu lutego radni sejmiku pomorskiego podjęli uchwałę, na mocy której 2,78 mln zł zostanie przeznaczonych na remont pomorskich zabytków. Chodzi tu przede wszystkim o kościoły. Pieniądze idą na takie rzeczy jak na zabezpieczenie ścian, remont stropów i dachów, odnowienie ołtarzy, konserwację malowideł i obrazów, a również montaż instalacji przeciwpożarowej. Pieniądze te zostały przeznaczone na dofinansowanie 26 wniosków. Wśród nich był wniosek parafii pw. Wszystkich Świętych w Wysinie na kwotę prawie 65 tys. zł. Dotyczył on pełnej konserwacji i restauracji nowo odkrytych malowideł ze złoceniami znajdujących się na sklepieniu nad prezbiterium kościoła.

Krok po kroku odnawiają swój kościół

Kościół parafialny w Wysinie to obiekt zabytkowy będący pod pieczą konserwatora. Już kilka lat temu został wykonany remont jego elewacji, dzięki m.in. również złożonemu projektowi i dofinansowaniu z UE. Od ponad dwóch lat trwa remont wnętrza świątyni. Dokonano już wymiany instalacji elektrycznej, jak również renowacji nastawy ołtarzowej. Pod okiem proboszcza ks. Arkadiusz Ćwiklińskiego jesienią roku 2020 został wykonany również podjazd dla osób niepełnosprawnych. Jak zaznacza ks. proboszcz, prace remontowane prowadzone są w zależności od posiadanych funduszy. Dofinansowanie od samorządu pomorskiego na pewno przyczyni się do wykonania prac, które wcześniej nie były zaplanowane. Do tematu powrócimy.

D. Tryzna

Stan wnętrza kościoła na koniec grudnia 2020 roku.

Komentarze