Gmina Sulęczyno Inwestycje

Żakowo. Remont drogi głównej. Inwestycja zakończona i widać jej efekt

Zadanie warte ponad 870 tys. zł, zmieniło zupełnie drogę przebiegającą przez wieś. Choć było to trudne do zrealizowania to wykonawca sprostał mu. Prawie 56 procent środków na inwestycję to były pieniądze unijne pozyskane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W połowie października prace przy drodze biegnącej przez Żakowo były już zakończone. Wykonano zjazdy, pobocza, chodniki i zatoczki. Wszystko tak, aby uwagi właścicieli poszczególnych posesji były uwzględnione.

-Inwestycja była realizowana „ w trudnym terenie”. We wsi jest kilkanaście zagród. Z właścicielem każdej posesji trzeba uzgodnić wszystko. Jak pokazuje życie  nie jest to łatwa sprawa, ale wykonawca poradził sobie z tym – komentował wyzwanie, jakie niosła inwestycja wójt gminy Bernard Grucza

Szczegół, ale bardzo ważny

Dwa tygodnie temu prowadzone były jeszcze prace ziemne przy bocznej drodze schodzącej w dół od głównej ulicy. Tędy deszczówka z głównej ulicy odprowadzona jest na niżej położone łąki, aby nie niszczyła drogi gruntowej wybudowano na niej betonowe koryto, a samą drogę utwardzono płytami yomb. Użyto tych, które zostały gminie podarowano jeszcze po sierpniowej nawałnicy. Odcinek remontowanej drogi to 90 metrów bieżących. Jak powiedział wójt Bernard Grucza za prace te płaci budżet gminy. 

Finansowanie inwestycji w Żakowie

Pierwotnie gmina wyceniła wykonanie tego zadania na około 1,2 mln zł. W przetargu do którego stanęło sześć firm uzyskano kwotę dużo niższą, tj. 871 tys. zł.

-Wybraliśmy wykonawcę, który dał najniższą cenę, ale sprawdziliśmy ją bo nie chcemy, aby na niższej kwocie ucierpiała jakość inwestycji. Pragniemy budować w takim standardzie, który zapewni żywotność drogi na lata. – mówił nam wójt B. Grucza

Sulęczyno na to zadanie pozyskało dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w którym zarządza Marszałek Pomorski. To kwota 485 tys. zł. Znaczy to, że zadanie w 56 procentach wykonano ze środków zewnętrznych.

D.Tryzna

Na drodze gruntowej schodzącej w dół od głównej drogi położono płyty yomb na odcinku 90m
Wójt Sulęczyna Bernard Grucza na nowej drodze, która zmieniła zupełnie wygląd wsi
Zakończona inwestycja czyli droga prowadząca przez Żakowo

Komentarze