Rolnictwo Wokół nas

Zielenin. Spotkanie szkoleniowe członków BioPomorza. „Co każdy rolnik ekologiczny powinien wiedzieć…”

22 listopada w Folwarku „Zielenin” odbyło się szkolenie dla producentów ekologicznych z Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych BioPomorze. Zapoznali się oni ze sprawami bieżącymi stowarzyszenia, usłyszeli o nowościach w swoim dziale produkcji rolniczej oraz wymienili się wiedzą i doświadczeniami.

Spotkanie otworzyła przewodnicząca stowarzyszenia Karolina Lisiecka. Przedstawiła prelegentów szkolenia. Podziękowała za liczne przybycie i za to, że wielu nie przyjechało z pustymi rękoma. Podziękowała sponsorom i szczególnie gospodarzowi miejsca – Stanisławowi Małachowskiemu. Piękne wnętrza Folwarku „Zielenin” zapraszały przybyłych do odwiedzenia, a żona i syn gospodarza byli do dyspozycji gości.

Od certyfikacji…

Produkcja ekologiczna nie należy do działalności łatwych. Wzrost świadomości konsumentów powoduje, że żywność ekologiczna jest poszukiwana zwłaszcza na rynkach lokalnych, więc konieczne są działania promujące rolnictwo ekologiczne. Spora ilość regulacji prawnych, konieczność prowadzenia dokumentacji oraz mechanizmy kontroli wymagają znacznej wiedzy fachowej producentów. Dostarczyła ją m.in. Agnieszka Jereczek z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się od niej m.in. „Co każdy rolnik ekologiczny powinien wiedzieć, jakich błędów unikać”, zarówno w samym procesie certyfikacji surowca, jak i przetwórstwa. Omówione zostały wymagane dokumenty niezbędne do uznania produkcji za ekologiczną, przykładowe etykiety produktów ekologicznych, wytwarzanych w ramach RHD, a także zasady prawidłowego umieszczania logo produkcji ekologicznej na artykułach żywnościowych.

…po płodozmian

Uczestnicy poznali również praktyczne i ekonomiczne aspekty uprawy warzyw korzeniowych i kapustnych. Odpowiednie przygotowanie do uprawy warzyw, zwiększa szansę na uzyskanie dobrej jakości plonu. Na szkoleniu zostały omówione przykładowe płodozmiany i ich wpływ m.in. na regulację zachwaszczenia, nawożenie itd. Do tego zaprezentowano jak przy zróżnicowanej strukturze upraw, można  łączyć  ekoschematy z dopłatami ekologicznymi, które są ważnym czynnikiem kształtującym strukturę gospodarstw.

Natomiast Paweł Kwiecień z Kelfield Group zapoznał uczestników z nowościami jakie są dostępne na rynku w zakresie m.in. fotowoltaiki, naturalnych włóknin, folii biodegradowalnych i kompostowalnych możliwych do zastosowania w gospodarstwach.

Oczywiście niezwykle cenna  jest wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy producentami ekologicznymi, która ma miejsce podczas takich spotkań. Rozmowy w kuluarach i podczas dyskusji, zawsze przynoszą pozytywne efekty.

PODR/opr.D.Tryzna

Komentarze