Gmina Żukowo Konkursy Kultura Samorząd Wokół nas

Żukowo. Cztery Sucovie i nagroda burmistrza dla ks. proboszcza Krzysztofa Sagana

Kapituła tej nagrody przyznała za rok 2022 Sucovie w kategoriach: Kultura, Edukacja, Sport, i Inicjatywy Społeczne. Natomiast burmistrz Żukowa swoją nagrodą uhonorował ks. Krzysztofa Sagana, proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie.

Wśród uczestników tegorocznej gali byli m.in. poseł Henryka Krzywonos-Strycharska, wojewoda Dariusz Drelich i zdalnie wiceminister Marcin Horała.

Gala miała miejsce 24 marca w Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie. Poprowadzili ją Bożena Olechnowicz i Robert Silski. Kapitułę tegorocznej Sucovii tworzyli: Maria Byczkowska, Aleksandra Rogalewska-Kania, Albin Bychowski, Andrzej Karczewski, Józef Belgrau i Justyna Beyer-Rosener.

Tegoroczna gala różniła się od poprzednich, gdyż w tym roku na scenie nie pojawili się nominowani do nagrody w poszczególnej kategorii, tylko od razu laureaci. Tych też było mniej, gdyż jury wybierało zgłoszonych tylko w czterech kategoriach.

Wręczenia statuetek dokonali burmistrz Wojciech Kankowski, przewodniczący rady Witold Szmidtke i wojewoda D. Drelich.

Aleksandra Hinc laureatką w kategorii Kultura

Jest znakomitą hafciarką, która w Baninie i Miszewie od wielu lat prowadzi szkołę haftu. Wykształciła wielu adeptów tej sztuki. Zarówno ona sama, jak i jej uczniowie wielokrotnie byli laureatami Wojewódzkiego Konkursu Haftu Kaszubskiego w Linii. Jest emerytowaną nauczycielką Szkoły Podstawowej w Baninie i aktywną członkinią banińskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego.

W kategorii Sport zwyciężył Marek Siemborski

Wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej w Pępowie, w której pracował od 1995 roku. Absolwent gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, który mimo, iż pracował w małej miejscowości, dochował się wielu utalentowanych wychowanków. Założył sekcję lekkoatletyczną przy Gminnym Klubie Sportowym, której został trenerem. Jego podopieczni na Mistrzostwach Polski zdobyli łącznie 12 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe medale. Po zbudowaniu sali gimnastycznej przy szkole pochłonęła go kolejna dyscyplina sportowa, jaką jest siatkówka i na ty polu jego uczniowie również odnosili liczne sukcesy.

Laureatką w kategorii Edukacja została Helena Hinz

Dyplomowana nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka kaszubskiego, która od 41 lat pracuje w Szkole Podstawowej im. ks. dra Stanisława Sychowskiego w Skrzeszewie. W roku 2014 otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Wielokrotnie otrzymywała nagrody Dyrektora Szkoły oraz Burmistrza Gminy Żukowo za osiąganie znaczących efektów w pracy dydaktyczno – wychowawczej, twórczy wkład w proces kształcenia, rozwijania talentów, zdolności oraz postaw uczniów, przestrzeganie etyki zawodu nauczyciela, zaangażowanie w wykonywaną pracę i dbanie o wizerunek szkoły. Od ponad 20 lat prowadzi lekcje języka kaszubskiego w tamtejszej szkole. Przygotowywała uczniów do konkursów na szczeblach gminnych, powiatowych i wojewódzkich, w których od lat jej uczniowie zajmowali czołowe miejsca.

Sucovia dla Joanny Lewandowskiej za Inicjatywy Społeczne

Od 1990 roku jest instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego i od tego czasu prowadzi Drużynę Harcerską im  Leona Zadurskiego, działającą przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie. W 1992 r. zainicjowała na terenie powiatu kartuskiego Światową Akcję Przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju w okresie Bożego Narodzenia i od tego czasu przeprowadza ją nieprzerwanie na terenie Żukowa. Od wielu lat aktywnie działa  w Komendzie Hufca Kartuzy pełniąc funkcję przewodniczącej Komisji Rewizyjnej. Ponadto aktywnie włącza się w organizację Orszaku Trzech Króli oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pełniąc funkcję drużynowej ZHP wraz ze swoimi harcerzami bierze udział w gminnych uroczystościach patriotycznych, a jej drużyna wielokrotnie zajmowała wysokie lokaty w Wojewódzkim Chorągwianym Rajdzie RODŁO. Od wielu lat jest koordynatorem akcji Pola Nadziei, organizatorem wielu konkursów przyrodniczych, geologicznych i ekologicznych.

Ks. Krzysztof Sagan z nagrodą burmistrza

W dowód uznania za ogrom pracy i zaangażowanie włożone w stworzenie Muzeum Norbertanek Żukowskich. Ta interaktywna i multimedialna ekspozycja, która w nowoczesny sposób opowiada o życiu żukowskich mniszek, jest powodem do dumy dla mieszkańców, a dla turystów atrakcją przyciągającą ich do Żukowa.  

– W Żukowie mamy szczęście do wielu wspaniałych ludzi. Zawsze tam, gdzie spotykają się ludzie, tam powstaje jakiś pomysł, powstają przyjaźnie, jakieś dzieła. Takim człowiekiem jest ktoś kto odtworzył z wielkim zaangażowaniem, pietyzmem Muzeum Norbertanek Żukowskich. Kiedy wprowadzał to, to było czuć, że tym żyje. Tym człowiekiem jest ks. proboszcz Krzysztof Sagan. Odtworzył wspaniałe muzeum. Za to chciałbym w szczególny sposób podziękować, bo to jest wyjątkowy sposób promowania naszej gminy. Gminy, która ma niezwykłą historię sięgająca XIII wieku. Gminy, która ma ogromny wkład w rozwój dziedzictwa. Był też taki czas, że to tutaj gdańszczanki przyjmowały nauki. To właśnie trzeba pokazać i pokazywanie tego w tak wspaniały sposób i z takim zaangażowaniem to również ogromna promocja gminy. Za to wszystko chciałbym podziękować. Wszędzie można dużo zdziałać, ale musi być ktoś kto to zorganizuje, ma pomysł i wizję – wygłosił burmistrz.

W podzięce na pomoc gminie

To, co wyróżniało tegoroczną galę, to szerokie wystąpienia zaproszonych gości. Do zebranych zwrócił się wojewoda D. Drelich i zdalnie wiceminister M. Horała. Oboje podkreślali wyjątkowość gminy Żukowo. Podkreślano ogromny rozwój gminy, inicjatywy władz, rozbudowę infrastruktury. Obaj nie omieszkali wspomnieć, że dużą zasługę mają środki rządowe. Jakby wychodząc naprzeciw tym słowom, przedstawiciele samorządu wręczyli wojewodzie i delegatowi wiceministra specjalne podziękowania. Galę zakończył występ zespołu Marta Szefke Quartet.

D. Tryzna

Komentarze