Gmina Żukowo Kultura Wideo Wokół nas

Żukowo. Gala Gminnej Nagrody „Sucovia”. Uhonorowano za aktywność, poświęcenie i promocję gminy

22 marca w Spichlerzu, w obecności parlamentarzystów, samorządowców i najaktywniejszych mieszkańców gminy, wręczono laury dla tych którzy od lat działają na rzecz samorządu, różnych środowisk gminy i promują ją w regionie, a nawet w kraju. Gala pokazała, że wybór kapituły był właściwy.

Do bieżącej edycji Gminnej Nagrody „Sucovia” wpłynęło wiele propozycji, które rozpatrywała kapituła w składzie: Maria Byczkowska, Justyna Beyer-Rosener, Aleksandra Rogalewska-Kania, Józef Belgrau, Albin Bychowski, Andrzej Karczewski. Wybrano zwycięzców w pięciu kategoriach. W ubiegły piątek, w żukowskim Spichlerzu, odebrali oni statuetki i nagrody pieniężne.

Za wieloletnie zaangażowanie

W kategorii Kultura nominowane były dwie osoby: Genowefa Zasada – przewodniczka i nauczycielka w Parafialnej Szkole  Podstawowej, która jest niezastąpionym filarem kultury kaszubskiej i edukacji, oraz Anna Barsowska – znakomita hafciarka, która w Chwaszczynie od wielu lat prowadzi zajęcia z haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej. Sucovię otrzymała ta pierwsza.

– Chcę dalej propagować naszą kaszubszczyznę, naszą kulturę, historię oraz tradycje i zwyczaje – zobowiązała się na koniec swojego wystąpienia G. Zasada.

W kategorii Inicjatyw Społeczne były dwie nominacje: Fundacja św. Antoni i dh Franciszek Bisewski, który jesienią br. będzie obchodził półwiecze zaangażowania w OSP. To on właśnie otrzymał Sucovię. W swoim wystąpieniu uraczył wszystkich historią jak to wiele lat temu zdobywał samochód dla swojej jednostki.

Sucovia za osiągnięte sukcesy

W kategorii Gospodarka Sucovia trafiła do firmy Toyota Walder z Chwaszczyna. Odbierając ją, właściciel Roman Walder w krótkich słowach podziękował za dostrzeżenie sukcesów firmy i jej zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności.

W kategorii Sport kapituła nagrodę przyznała Klubowi Piłki Ręcznej Autoinwest Żukowo. Osiągnięcia sportowe tego stowarzyszenia są godne podziwu. Dzięki nim Żukowo promowane jest w całym kraju, gdyż zawodnicy klubu zdobyli Mistrzostwo Polski w Polski w plażowej piłce ręcznej.

„Jesteś dla nas jak ojciec”

W kategorii Edukacja nominowano dwie osoby: Alojzego Trella – nauczyciela, dyrektora szkoły, wieloletniego działacza i Marzenę Górską – nauczycielkę SP Nr 1 w Żukowie, która ma za sobą 34-letni staż pracy. Decyzją kapituły Sucovia powędrowała do A. Trelli i to była decyzja jak najbardziej słuszna. Przekonać się o tym mogli obecni na gali, gdyż po ogłoszeniu zwycięzcy na salę weszła spora grupa regionalistów z podziękowaniami za „dzieło wychowawcze” laureata.

– Jako nauczyciel, wychowa, dyrektor przeprowadził nas Pan przez pierwszy etap edukacji szkolnej. Etap bardzo ważny, bo kształtujący osobowość człowieka. To czasy odległe, ale do dzisiaj dzieli się Pan z nami dalej swoim doświadczeniem. Drzwi Pana domu są dla nas dalej otwarte. Jest Pan dla nas jak ojciec, a my czujemy się jak takie „przyszywane dzieci”. Jesteśmy za to Panu bardzo wdzięczni – mówiła przedstawicielka tej grupy.

„Życzymy, życzymy, i zdrowia, i szczęścia, i błogosławieństwa…” popłynęły słowa znanej w regionie pieśni.

Nagrody specjalne

Podczas gali wręczona została również Nagroda Honorowa Mecenasa Gminy. Za działalność wspierającą i sponsoringową tytuł ten trafił do firmy First Stop Euro Servis Oskara Bigusa. Natomiast specjalna nagroda Wojciecha Kankowskiego, burmistrza gminy powędrowała do A. Barsowskiej za jej wkład w regionalizm i sukcesy w propagowaniu haftu kaszubskiego, charakterystycznego dla Żukowa.

D. Tryzna

Komentarze