Gmina Żukowo Samorząd Wideo Wybory samorządowe 2024

Żukowo. Spotkanie burmistrza Wojciecha Kankowskiego z lokalnymi mediami. „W sieci jest dużo dezinformacji na temat gminy”

Wczorajsza konferencja burmistrza gminy i przewodniczącego rady zwołana została, aby przeciwdziałać fałszywym informacjom dotyczącym stanu gminy, które pojawiły się ostatnio w mediach społecznościowych. Według burmistrza na finiszu kampanii ktoś specjalnie manipuluje tymi informacjami.

Spotkanie rozpoczęło się jednak od informacji bieżącej związanej z odbiorem odpadów komunalnych. Od 1 kwietnia weszły w życie umowy, na bazie których rejon północny gminy będzie obsługiwać firma Clean Bud. Natomiast przetarg na obsługę rejonu środkowego i południowego wygrała firma Elwoz.

– W związku z tym, że pojawiły się pewne problemy aplikacji dotyczącej odbioru odpadów komunalnych, chcę poinformować naszych mieszkańców, że będzie tu poprawa za sprawą aplikacji E-Obywatel – poinformował włodarz gminy.

Nieprawdziwe informacje uderzające w Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze

Pozostałą część konferencji wypełniło odniesienie się jej organizatora do wielu nieprawdziwych informacji o stanie gminy, które pojawiły się w mediach społecznościowych.

Zarzucają one m.in., że nie zostały zrealizowane obietnice dotyczące poprawy komunikacji miejskiej, podczas gdy tak naprawdę w tej kadencji ta komunikacja została zorganizowana.

– Na linii nr 126 dojeżdżają Gdańska w ciągu 23 kursy, a na linii nr 174 jest ich 7. Ci, którzy uczą się i studiują jeżdżą nimi za darmo. Natomiast do Gdyni, dzięki uchwale rady o utworzeniu komunikacji gminnej, działa linia Z, na której jest 17 kursów w ciągu doby. Na tych liniach obowiązuje bilet metropolitarny – poinformował m.in.

Burmistrz odniósł się również do fałszywych zarzutów dotyczących wykorzystania potencjału jaki daje PKM. Powiedział, że w związku z jej funkcjonowaniem wybudowano na terenie gminy około 500 miejsc parkingowych. Największe parkingi znajdują się przy dworcu w Żukowie Wschodnim, w Baninie przy ul. Lotniczej i na parkingach czasowych w Pępowie, Rębiechowie i Borkowie.

Błędne informacje o stanie gminy

Burmistrz wiele czasu poświęcił na sprostowanie informacji, które pojawiły się w sieci a dotyczyły samorządu. Chodzi o sytuację ekonomiczną gminy.

– Zadłużenie naszej gminy, po wzięciu pod uwagę wszystkich wskaźników, to 14,4 proc. wartości budżetu. Kwotowo to około 44 mln zł. Jeżeli więc ktoś mówi o historycznym zadłużeniu gminy, to owszem jest ono historycznie niskie. W ostatnich latach zrealizowaliśmy wydatki inwestycyjne na kwotę ponad 420 mln zł. W grę wchodzi budowa m.in. 70 km sieci wodociągowej, 136,3 km sieci sanitarnej, 50 km dróg, 10 km chodników, 40 km ścieżek rowerowych i kilka nowych oraz rozbudowanych budynków oświatowych. To ogromny zakres prac. Kwestia planowania przestrzennego również często przewija się w komentarzach, ale proces opracowania planów nadal trwa – wyliczał W. Kankowski.

Większość tych informacji, jak twierdzi burmistrz, tworzonych jest przez źródła anonimowe.

– Musimy więc pokazać mieszkańcom, że zrobiliśmy wiele rzeczy, które im służą. Nie możemy zgadzać się z krytyką, która jest zupełnie nieuzasadniona – podsumował konferencję jej organizator.

D. Tryzna

Komentarze