To zgodny głos mieszkańców Małkowa i Miszewa oraz powiatowego samorządu rolniczego, który wybrzmiał na posiedzeniu w Żukowie. Czy uniemożliwi on przekształcenie gruntów rolnych będących dziś we władaniu Ecofarmy w terenie pod zabudowę mieszkaniową?
Gośćmi listopadowego posiedzenia Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej byli wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski, odpowiedzialny za sprawy rolnictwa oraz przedstawiciele samorządu żukowskiego: burmistrz Wojciech Kankowski i przewodniczący rady Witold Szmidtke. Ze strony zarządu PIR do Żukowa przyjechał sam prezes Wiesław Burzyński. Ich obecność wskazywała, że na spotkaniu będą omawiane ważne sprawy.
Tradycyjnie razem z rolnikami obradowali kierownicy instytucji powiatowych działających dla rolnictwa Alicja Mazur, Andrzej Duzowski i Regina Kleina.
Utrzymać grunty rolne
Spotkanie zdominowała sprawa zgłoszona przez mieszkańców Małkowa i Miszewa oraz miejscowych rolników. Chodzi o działania podjęte przez duńską firmę Ecofarma, która chce przekształcić grunty, na których gospodaruje w teren pod budownictwo mieszkaniowe.
Dla przypomnienia, Duńczycy gospodarują na kilkudziesięciu hektarach w Małkowie i jeszcze większej powierzchni w Wyczechowie, tereny te otrzymali od Skarbu Państwa na ekologiczną działalność rolniczą. Jeżeli chodzi o ich tereny w Wyczechowie, dziś już wiadomo, że wiele lat temu wystąpili o zgodę na postawienie na nich potężnej farmy wiatrowej. A teraz wyszły ich plany co do Miszewa.
Podczas spotkania przedstawiciele gminy Żukowo omówili projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Małkowo oraz Miszewo, pomiędzy ulicą Pałacową w Małkowie a ulicą Przodkowską w Miszewie.
Obecni na spotkaniu członkowie Rady Powiatowej PIR wyrazili jednogłośny sprzeciw wobec zmiany użytkowania gruntów rolnych obecnej Ecofarmy.
Do tematu będziemy powracać.
PIR/opr.D. Tryzna