Gmina Chmielno Kultura Wokół nas

Borzestowo. Grudniowe spotkanie w Remusowego Kręgu. Wokół kaszubskich kolęd i pastorałek. Przewodnikiem był dr Tomasz Fopke

Grudniowe spotkanie Zrzeszeńców z Borzestowa miało wybitnie świąteczny charakter. Były życzenia, opłatek i gwiżdże, ale najwięcej było kolęd i pastorałek śpiewanych przez obecnych, ale też deklamowanych i czytanych przez ich twórcę dra Tomasza Fopkę, gościa Remusowego Kręgu.

Spotkanie cieszyło frekwencją. Do fotki je dokumentującej stanęło znacznie więcej niż zwykle osób. Najbardziej uradowało to organizatora i prowadzącego – Brunona Cirockiego.

Po zrealizowaniu tradycyjnych elementów spotkania przyszedł czas na niespodzianki. Przygotowały je maluchy z zerówki. Jako aniołki zanuciły kilka znanych wszystkim kolęd. Ich znacznie starsi koledzy popisali się jeszcze większą inicjatywą. Jako kaszubskie gwiżdże dali występ przyjęty bardzo gorąco. Podziękowania za to wszystko zebrały opiekunki uczniów: Aurelia Hildebrandt, Kasia Zawadzka, Kasia Wydrowska, Katarzyna Kanczkowska i Joanna Wiśniewska.

Wystąpił śpiewająco…

Klimat świąteczny kontynuował też gość Remusowego Kręgu – dr Tomasz Fopke. Mówił, a nawet śpiewał prezentując kaszubskie kolędy i pastorałki. Opowiadał z lekkością, z humorem, można powiedzieć, że delektował się kaszubskim. Jeszcze piękniej śpiewał, bo znany jest ze swoich umiejętności wokalnych. W końcu dyryguje kilkoma chórami. Zaprezentował wiele nowych publikacji w języku kaszubskim. Pokazał ich różnorodność – od sonetów, czy wierszy pisanych jak „Pan Tadeusz”, po kaszubskie pieśni, kolędy i pastorałki. Te ostatnie dominują wśród utworów muzycznych pisanych po kaszubsku.

Wspólne śpiewanie kolęd było też niejako zaproszeniem do przełamania się opłatkiem i złożenia życzeń świąteczno-noworocznych.

D. Tryzna

apla

Brunon Cirocki i pozostali członkowie Remusowego Kręgu zapraszają wszystkich Zrzeszeńców w najbliższy piątek 12 stycznia na kolejne spotkanie. 

Komentarze