Wokół nas

Borzestowo. Spotkanie „Remusowego Kręgu”

Gość specjalny – ks. bp. Ryszard Kasyna

3 października miało miejsce inauguracyjne spotkanie XX edycji „Remusowego Kręgu”. Z tej okazji jego członkowie gościli w swoim gronie ks. bp. Ryszarda Kasynę. Podzielili się z nim swoimi doświadczeniami i planami na przyszłość.

Spotkanie otworzył Brunon Cirocki witając szczególnego gościa ks. bp. Ryszarda Kasynę.

– Jesteśmy zaszczyceni Waszą obecnością. Aż 17 lat czekaliśmy na to spotkanie – mówił prowadzący.

Gorąco powitano również debiutantów „Remusowego Kręgu” – wójta Michała Melibrudę oraz dyrektor szkoły w Borzestowie – Katarzynę Klinkosz. Tradycyjnie na początek wykonano wspólne zdjęcie oraz odśpiewano hymn klubowy „Abyśmy byli jedno”. Brunon Cirocki odczytał kolejny fragment z książki „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego.

„Świat ogranicza się w imię wolności”

Ks. bp. Ryszard Kasyna podzielił się z „Remusowym Kręgiem” planami na przyszły rok w Kościele oraz przemyśleniami na temat jego obecnej kondycji.

– Teraz ateizm próbuje wyrzucić Boga ze świadomości ludzi i ich życia. Nowe ideologie chcą obalić wszystko, co było cenione. Człowiek chce być wolny wolnością absolutną i stąd te próby odciągnięcia go spod opieki kościoła, etyki, moralności… – mówił biskup. – Dyktatura relatywizmu, wolność bez granic zeświecczenie. Brak odniesienia do Pana Boga. Człowiek chce być samowystarczalny. Nasz świat próbuje wszystko w duchu nauk przyrodniczych tłumaczyć, nie czuje sfery duchowej. Dominuje kultura śmierci, ucieczka w używki, nieuporządkowanie w sferze erotycznej. To świat, który ogranicza człowieka w imię świeckości, wolności – podkreślał ks. bp. R. Kasyna.

Korzystając z okazji członkowie „Remusowego Kręgu” chętnie zadawali biskupowi pytania na tematy wiary, które podjął w swojej długiej prelekcji. Pytali o kwestie spowiedzi powszechnej, manipulacje medialne, ideologie gender. Dzielili się również swoimi przeżyciami – zwracali uwagę na homilie, które szczególnie do nich przemówiły.

Dziękowali za spotkanie

W podziękowaniu za spotkanie przewodniczący „Remusowego Kręgu” wręczyli ks. bp. R. Kasynie kwiaty oraz kosz kaszubskich produktów. Do podziękowań dołączył również wójt Michał Melibruda, obdarowując gościa bukietem kwiatów oraz książką z okazji 100-lecia wyzwolenia Kaszub.

Spotkaniu towarzyszyła kaszubska muzyka. Wspólnie śpiewano „Kaszubskie jeziora” czy „Żeby wrócił ten czas”.

S.SZ

Komentarze