Gmina Chmielno Wokół nas

Chmielno. GOK podtrzymuje piękną tradycję Świąt Wielkanocnych

Wielkanocne palmy i babki oraz świąteczne stoły, to wszystko można było oglądać i smakować w niedzielne popołudnie w chmieleńskim GOK. Kolejny konkurs babek wielkanocnych i to, co jemu towarzyszyło stworzyło atmosferę iście świąteczną.

To już VIII edycja Chmieleńskich Babek Wielkanocnych. Konkurs wyszedł już poza granice gminy, a nawet powiatu. W tym roku startowały wypieki z Gdańska czy nawet Olsztyna. Razem najróżniejszych bab było 25. Od tradycyjnych po bajkowe. Tak samo ze smakami. I do tego każda z dekoracją. Chyba najbardziej oryginalną przygotował jedyny uczestnik mężczyzna – Tadeusz Makowski. Jego baba, a właściwie babki miały formę pociągu, stąd ,,Babka Pociąg-ająca’’.

– Ja zwróciłam uwagę przede wszystkim na smak babek. Robiłyście wszystko, aby był on naturalny. Albo na maśle, albo na śmietanie. To ważne, aby nie dawać sztucznych zapachów – mówiła podczas gali nagród Karolina Bober, która prowadziła warsztaty dla dzieci z pieczenia chlebków do święconki.

Nagrody zwycięzcom poszczególnych konkursów wręczali wójt gminy Michał Melibruda, Edyta Klasa dyrektor GOK i Maryla Kostuch z ,,Wichrowych Wzgórz’’, które były głównym sponsorem wydarzenia.

Stół ze śniadaniem wielkanocnym

Po raz pierwszy w tym roku Chmieleńskim Babkom Wielkanocnym towarzyszył konkurs na dekorację stołu wielkanocnego. Wystartowały w nim cztery ekipy – KGW z Chmielna, Kożyczkowa, Stężycy i Sierakowic. Wszystkie starały się jak mogły, aby na wielkanocnym stole było to co znamy od pokoleń ze świątecznego śniadania.

– Jak widać postawiłyśmy na tradycję. Stąd biała kiełbasa na cebuli, naturalnie barwione jajka czy babka cytrynowa. Ten kosz wypieczony z chleba to tylko i aż ozdoba stołu – mówiła o stole Ekobabek wiceprezes koła Monika Grincholz.

Stół ich koleżanek z Kożyczkowa był równie bogaty, a przyciągał wzrok mazurek, drożdżowe ciasto i koszyczek ze święconką. Mnie najbardziej smakowała sałatka ze śledziem przygotowana przez Ciocię Ulę.

– Nasz stół wyróżnia się domowym, pieczonym pasztetem, barankiem z masła, który miał przynosić dobrobyt na cały rok i barankiem z ciasta drożdżowego – mówiła Alicja Domaschke, prezes KGW Stężyca. Na pewno wielu z nas pamięta takie baranki z czasów swojego dzieciństwa.

Zwycięzcą pierwszej edycji tego konkursu zostało KGW ,,Sercem Podszyte’’ z Sierakowic.

– Chciałyśmy, aby obok potraw tradycyjnych były też nowe, tak żeby stare przeplatało się z nowym. Stąd obok domowych wędlin i faszerowanych jajek mamy też fit sałatki – komentuje ich stół Agnieszka Bronk, prezes koła.

Wielkanocne palmy i pokazy kulinarne

Wśród wydarzeń towarzyszących był też konkurs plastyczny na palmę wielkanocną. Wzięli w nim udział uczniowie szkół i osoby dorosłe indywidualnie i w ramach stowarzyszeń. Efekty ich prac były prezentowane przy scenie.

Podczas całego wydarzenia jego uczestnicy mogli nabyć różne stroiki, ozdoby wielkanocne na stoisku WTZ.

Zgodnie z tradycją podczas Chmielińskich Babek miały też miejsce pokazy kulinarne i degustacje. W tym roku kuchmistrz Krzysztof Robert Szulborski i Andrzej Ławniczak ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich przygotowali zupę z okruchów chleba zaprawioną piwem. Jak podkreślają autorzy, jest ona alternatywą dla świątecznego żurku, który króluje na Kaszubach.

Konkursom i degustacji towarzyszyły występy młodych, lokalnych artystów.

D. Tryzna

Wyniki konkursów

Palma

1. Alex Dejk,

2. Nikodem Kwidziński,

3. Oliwia Bobkowska

Wyróżnienia: Maja Podbielskia, Justyna Lis oraz Natalia Kitowska.

Stół wielkanocny

1. KGW w Sierakowicach „Sercem Podszyte”

2. KGW Ekobabki z Chmielna

3. KGW Kożyczkowianki z Kożyczkowa

Wyróżnienie: KGW w Stężycy.

Chmieleńska Babka Wielkanocna – wyniki konkursu

Kategoria Babka Smaczna

1. „Babka piaskowa” – Magdalena Stanny z Olsztyna
Wyróżnienie: „Puszysta babka” – Beata Marszałkowska z Kartuz.

Kat. Babka pulchna

1. „Babka ukraińska-paska” – Środowiskowy Dom Samopomocy w Chmielnie
Wyróżnienie: „Młodzowy Baba” – Adriana Roszkowska.

Kat. Babka estetyczna

1. „Babka cynamonowa”- Maria Maciejewska-Kluczyńska z Kos
Wyróżnienie „Babka (gotowana) Babki – Katarzyna Bieszke z Żuromina

Kat. Babka tradycyjna

1. „Babka postawiona do góry nogami” – Teresa Piask z Chmielna
Wyróżnienie: „Babka ponczowa” – KGW Ekobabki

Kat. Babka pomysłowa

1. „Babka drożdżowa z kakaem i nutellą” – KGW Kożyczkowo
Wyróżnienie: „Babka parzona na 5-10-15” – Katarzyna Elas z Garcza

Kat. dla dzieci Babka bajeczna

1. „Pociągające babki”- Tadeusz Makowski z Zawór
Wyróżnienie: „Ciasteczkowy potwór”- Kinga Kuziemkowska z Łączyna.

Komentarze