Gmina Chmielno Kultura Wokół nas

Chmielno. Odpust w parafii św. Piotra i Pawła. Świętować zaczęli w południe

29 czerwca w Chmielnie mieszkańcy obchodzili podwójne święto. Tradycyjnie imieninom w parafii towarzyszyło VII Święto Piotra Patrona Rybaków, organizowane m.in. przez Lokalną Grupę Rybacką „Kaszuby”.  Stąd oprócz straganów odpustowych na placu parafialnym przygotowano moc atrakcji dla najmłodszych i z ich udziałem. Na uczestników czekała jeszcze zupa św. Piotra i msza odpustowa z udziałem ks. biskupa Ryszarda Kasyny.  

Wydarzenie otworzyli wspólnie Stanisław Klimowicz, prezes zarządu Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby, wójt Michał Melibruda i proboszcz parafii ks. Tomasz Rakowski. Powitali liczne grono, które zebrało się już przy postawionych z tej okazji namiotach gastronomicznych, różnych stoiskach i dmuchańcach.

– Cieszę się bardzo, że jesteście z nami. Że są dzieci, dorośli, że są turyści. O to nam właśnie chodziło. Myślę, że dzisiejsze popołudnie w Chmielnie będzie atrakcyjne. Pozostańcie z nami do końca – zachęcał S. Klimowicz.

Udanej zabawy na tej jednej z wielu chmieleńskich imprez życzył wszystkim włodarz samorządu, a oficjalnie rozpoczął ją ks. proboszcz.

Na uczestników czekały stoiska m.in. ze specjałami kuchni kaszubskiej przygotowane przez KGW z Długiego Krza Marzëbiónci, oraz miejsca z różnymi atrakcjami dla najmłodszych. Przed publicznością wystąpiło 36 dzieci, które zostały wybrane w ostatnim naborze do zespołu dziecięcego Chmielanie. Poprowadzili ich Maria Leszczyńska, kierownik i Jerzy Soliwoda, choreograf. Choć jak się okazało to był ich pierwszy występ, to poradzili sobie całkiem nieźle. A emocje jakie temu towarzyszyły szczególnie były widoczne na twarzach rodziców, którzy licznie przybyli, aby obejrzeć to widowisko. Po nich scenę zajęły maluchy z przedszkola samorządowego.

D. Tryzna

Komentarze