Gmina Chmielno Konkursy

Chmielno. XXII Kaszubskie Dyktando. Zapraszamy do udziału

Zarząd Główny oraz Odziały Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, jak i gmina Chmielno oraz tutejszy GOKSiR zapraszają na XXII Kaszubskie Dyktando, które odbędzie się w Chmielnie. To wydarzenie poświęcone językowi kaszubskiemu, a także okazja do rywalizacji ortograficznej.

Celem konkursu jest podnoszenie rangi literackiej kaszubszczyzny, wdrażanie zasad pisowni języka kaszubskiego, popularyzacja literatury kaszubskiej i propagowanie formy pisanej języka kaszubskiego.

Szkoły podstawowe mogą zgłosić do udziału w konkursie nie więcej niż po 2 uczestników w każdej z kategorii, a szkoły ponadpodstawowe do 5 uczestników. Dyktando w części finałowej odbywa się w dwóch etapach dla sześciu kategorii. Pierwsza kategoria to klasy I-III szkoły podstawowej, druga klasy IV-VI, trzeci klasy VII-VIII, czwarta szkoły ponadpodstawowe, piąta kategoria to dorośli niezwiązani zawodowo z pisaniem po kaszubsku, a szósta to profesjonaliści – nauczyciele języka kaszubskiego, dziennikarze i inni.

Teksty dla pierwszych trzech kategorii będą dotyczyć legend chmieleńskich. Uczestnicy pozostałych kategorii zmierzą się z tekstem Hieronima Derdowskiego „Ò panu Czôrlińsczim, co do Pùcka pò sécë jachôł” lub Leona Heyke „Dobrogòst i Miłosława” oraz wybranymi tekstami dotyczącymi Chmielna i okolic.

Trwają zapisy

Konkurs ten to nie tylko okazja do sprawdzenia swoich umiejętności pisania, ale także doskonała zabawa w miłym towarzystwie.

– Czekają na Was atrakcyjne nagrody i niezapomniane wrażenia! Aby wziąć udział, prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzenia oraz wypełnienie karty zgłoszenia, które znajdziecie na naszej stronie internetowej. Serdecznie zachęcamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które promuje naszą piękny Kaszubski język. Zapisy przyjmujemy do 9 listopada – zachęca GOKSiR.

Dyktando odbędzie się 18 listopada w Szkole Podstawowej w Chmielnie.

GOKSiR/opr.red

Komentarze