Gmina Przodkowo Gmina Somonino OSP Wokół nas

Częstochowa. VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków. Druhowie z Pomieczyna u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej

To wyjątkowa pielgrzymka, bo odbywa się raz na pięć lat. Strażacy z całej Polski dziękowali Pani Jasnogórskiej za opiekę. Wśród tysięcy druhów była liczna „rodzina pożarnicza” z Pomieczyna. – To m.in. nas ukłon w stronę młodzieżówki – mówi prezes jednostki dh Ireneusz Drążkowski.

27 maja VIII Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę zgromadziła około 20 tys. pielgrzymów strażaków z PSP i OSP, ich rodzin oraz ich najbliższych. Uczestniczyło w niej 500 pocztów sztandarowych. Wzorem dla niej był Zjazd Strażactwa Polskiego na Jasnej Górze z 18 czerwca 1939 roku. We wspólnej modlitwie dziękczynnej z całą bracią strażacką udział wziął komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcą nadbryg. Krzysztofem Hejdukiem oraz prezes Zarządu Głównego ZOSP RP druh Waldemar Pawlak.

– Bardzo się cieszę, że możemy spotkać się tutaj u podnóży Jasnej Góry, miejscu tak ważnym dla wszystkich Polaków. Cieszę się, że dziś wspólnie skierujemy do nieba modlitwę dziękczynną za wszystko to co za nami oraz prośbę o błogosławieństwo na kolejne lata służby. Jesteśmy tutaj u naszej Matki Boskiej, aby podziękować za to, że jest z nami i ma nas w swojej opiece. Będziemy prosić o kolejne lata opieki, bo czasy wymagają tego wsparcia – podkreślił Komendant Główny PSP.

Główna msza odbyła się o godz. 11. Strażaków-pielgrzymów przywitał przeor Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze o. Samuel Pacholski. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił bp Romuald Kamiński. W przebieg Eucharystii zaangażowani byli strażacy PSP, OSP a także nie mogło zabraknąć przedstawicieli MDP.

Wśród tysięcy nasi druhowie

Na strażacką pielgrzymkę do Częstochowy wyjechała również dwoma autokarami liczna reprezentacja jednostki z Pomieczyna wraz z rodzinami. Ich wyjazd był dwudniowy, gdyż po drodze pątnicy zawitali do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II w Toruniu oraz do Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej pielgrzymi mieli okazję podziękować za opiekę oraz prosić o dalsze błogosławieństwo dla strażaków i ich rodzin.

Jak powiedział nam prezes jednostki, jej poczet sztandarowy, dzięki zabiegom dha Edmunda Kwidzińskiego, prezesa Oddziału Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach znalazł się wśród tych wybranych na wałach. Gro uczestników pielgrzymki to członkowie MDP. Wyjazd, jak podkreśla prezes, był częścią działań skierowanych stronę młodzieżówki, aby jej członkowie mogli poznać siłę wielkiej, strażackiej rodziny. Jak powiedział nam prezes, tuż przy nich stanęli strażacy z Ukrainy i Słowacji.

– To co zobaczyliśmy napawało nas dumą i radością. Podziwiam organizację tak wielkiego wydarzenia. Wszystko było na swoim miejscu – mówi Dorota Merchel z OSP Pomieczyno.

W pielgrzymce uczestniczył też poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Goręczynie.

Kolejna Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę odbędzie się w 2028 roku.

D. Tryzna

Dh Ireneusz Drążkowski, prezes OSP Pomieczyno

Nasza młodzież była pod wrażeniem po zobaczeniu potężnej siły, która łączy się w Częstochowie. Zobaczyli, że obecność strażaków nie ogranicza się tylko do Pomieczyna, czy naszego powiatu, ale jest nas znacznie więcej w kraju. Energia i wspaniałość tego wydarzenia była mocno widoczna. Dziękuję wszystkim uczestnikom pielgrzymki, gdyż ma to dla mnie ogromne znaczenie osobiste. Godne odnotowania jest to, że udało się nam tak dużą grupą Pomieczyna dotrzeć do stóp Matki Boskiej Jasnogórskiej. To skłania nas do podejmowania kolejnych wysiłków zmierzających do podejmowania kolejnych inicjatyw, bo w tym wszystkim widać wielkie zaangażowanie naszych druhów.

Komentarze