Gmina Chmielno Inwestycje Samorząd

Gmina Chmielno. „Polski Ład” wzmacnia spółkę komunalną. Nowe śmieciarki i wyposażenie PSZOK

W ramach II edycji „Polskiego Ładu” gmina Chmielno otrzymała dofinansowanie na gospodarkę odpadową, dzięki czemu udało się zakupić trzy pojazdy, wyposażyć mieszkańców w pojemniki na papier, szkło i bio, oraz kompletnie wyposażyć PSZOK, obniżając znacząco koszty jego utrzymania.

Dzięki rządowym pieniądzom z „Polskiego Ładu” gmina zyskała nowe samochody-„śmieciarki” oraz nowe wyposażenie PSZOK we wszystkie kontenery. Dofinansowanie na modernizację systemu gospodarki odpadami komunalnymi wyniosło prawie 3,2 mln zł. Pozwoliło to na zakup nie tylko kontenerów ale i pojemników o pojemności 1100 litrów na poszczególne frakcje. Jednak najbardziej spektakularnym nabytkiem jest nowy samochód do zbierania odpadów.  Śmieciarka ta ma pojemność aż 22 m³, co daje większe pole działania w zbiórce odpadów.

Znaczące obniżenie kosztów

Za pieniądze z „Polskiego Ładu” gmina zakupiła też tzw. hakowca,  posiadającego zabudowę śmieciarkową, która umożliwi w razie awarii pozostałych samochodów dalsze funkcjonowanie i odbiór odpadów z terenu gminy. Posiadany dotychczas samochód o pojemności 16 m³ był dzierżawiony, jednak niebawem kończy się umowa dzierżawy i ciężar zbierania odpadów przejmie nowa śmieciarka. Koszty podnosiły jego liczne awarie co obciążało budżet spółki. Teraz koszty znacząco zostaną zredukowane gdyż zakupione nowe śmieciarki, mają kontrakty serwisowe przez najbliższe 24 miesiące. Koszty podnosi nieco zagospodarowanie śmieci na składowisku w Chlewnicy czym zajmuje się firma zewnętrzna. Dopiero w przyszłym kwartale okaże się jakie będą koszty utrzymania całej gospodarki śmieciowej. Warto dodać, że gmina Chmielno jest jedyną w naszym regionie, w której wywóz odpadów realizuje gminna spółka komunalna a koszt stawki za wywóz śmieci wynosi 21 zł od osoby lub 23 zł dla osób oddających także bioodpady.

BM

Komentarze