Gmina Kartuzy Sport

Gmina Kartuzy. „Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM” motorem rozwoju. Młodzi futboliści Cartusii objęci ambitnym programem

Grupa LOTOS od lat wspiera edukację sportową dzieci i młodzieży Jednym z programów, którego beneficjentem jest Gminny Klub Sportowy Cartusia 1923 Kartuzy, jest program Piłkarska przyszłość z LOTOSEM. 

GKS Cartusia 1923 Kartuzy, prowadzi dziecięce i juniorskie sekcje piłki nożnej, w których chłopcy z gminy Kartuzy i okolic, otrzymują ogromną szansę na realizację rozwoju sportowego, kształtowanie charakteru, realizację swoich pasji oraz pozyskiwania dobrych wzorców funkcjonowania w grupie. Jednym z najistotniejszych elementów programu jest to, że nie koncentruje się on wyłącznie na wyszukiwaniu największych talentów wśród najmłodszych – z predyspozycjami do wyczynowego uprawiania sportu, ale obejmuje też swoim oddziaływaniem szeroką grupę dzieci i młodzieży, która chce grać w piłkę na poziomie amatorskim. W ramach programu funkcjonuje 14 ośrodków w formie klubów partnerskich oraz Akademia Piłkarska LG. Wśród nich znajduje się Cartusia Kartuzy. Klub ten dołączył do programu 26. listopada 2013 r. Koordynatorem grup młodzieżowych w kartuskim klubie jest pasjonat futbolu Jerzy Meissner, który z piłką nożną związany jest od kilku dekad.

Jaka pomoc i korzyści?

Program obejmuje także takie działania jak szkolenia dla trenerów, zakup sprzętu treningowego i sportowego, wspólne wyjazdy na obozy, stypendia sportowe zarówno dla najzdolniejszych zawodników jak i tych w trudnej sytuacji materialnej. Ponadto podpisane umowy partnerskie gwarantują przejście najbardziej utalentowanych zawodników do Akademii Piłkarskiej LOTOS Gdańsk.

– Nasz klub miał odpowiednie warunki treningowe do tego, żeby szeroko szkolić młodzież, prowadząc treningi piłki nożnej. Zainteresowanie młodych chłopców treningami u nas było spore, więc możliwość przystąpienia do programu zainicjowanego przez Grupę LOTOS okazała się bardzo pomocna i potrzebna– powiedział koordynator programu Jerzy Meissner. Dzięki programowi stworzono jeszcze lepsze warunki do systematycznego treningu młodych chłopców i wyławianie najlepszych talentów. Przy czym warunkiem przystąpienia do programu były odpowiednie wymogi treningowe, które spełnialiśmy – dodał J. Meissner. W tej chwili w Cartusii funkcjonują cztery grupy młodzieżowe w rocznikach od 2006 do 2014. W poprzednich latach wielu młodych reprezentantów Cartusii otrzymywało stypendia i „wychodziło w świat”. Wielu młodych piłkarzy kartuskiego klubu trafiło do UKS Lotos Gdańsk, a więc klubu w którym grupują się najlepsi piłkarze klubów regionalnych objętych programem. W każdym roczniku, w zespole tym są teraz wychowankowie Cartusii.

Sukcesy dzięki programowi

Patrząc z perspektywy lat, program Piłkarska przyszłość z LOTOSEM, miał spory udział w rozwoju wielu młodych futbolistów. Program bowiem, po części finansuje funkcjonowanie młodzieżowych grup piłkarskich w Cartusii, odciążając klub i gminę od ponoszenia dużo wyższych nakładów na szkolenie młodych piłkarzy. Dzięki pomocy finansowej programu, poświęceniu koordynatora J. Meissnera i wiedzy instruktorów klubowych, dwóch nastolatków z kartuskiego klubu, trafiło niedawno do liczących się klubów piłkarskich w Polsce. Łukasz Plichta znalazł się w Widzewie Łódź, a Nikodem Kitowski w Rakowie Częstochowa.

– Można powiedzieć, że ci dwaj nasi wychowankowie, to takie odzwierciedlenie funkcjonowania programu w naszym klubie. Obaj przyszli trenować w 2013 r., a więc wtedy, kiedy do niego przystąpiliśmy Teraz grają w najwyższej lidze juniorskiej w Polsce, czyli w Centralnej Lidze Juniorów – kontynuował J. Meissner.

Pamiętać należy jeszcze o rozkwicie talentu w kartuskim klubie Weroniki Lewandowskiej. Ta wychowanka KS Sulmin, właśnie w Cartusii stawiała dalsze kroki, skąd powoływana była do reprezentacji Polski U-15. Na poziomie regionalnym grała w drużynach chłopięcych. W Raduni Stężyca z kolei na poziomie III-  ligowym, stawiał pierwsze kroki wychowanek Cartusii– Jędrzej Zając.

Pomoc i motywujące wsparcie

Jerzy Meissner chwali sobie udział Cartusii w tym programie. Twierdzi, że jest to duża pomoc i motywujące wsparcie.

– Wszystkie nasze drużyny juniorskie grają w najwyższej lidze wojewódzkiej i nieźle dają sobie radę. Dwa i pół roku temu  kadra Pomorza rocznika 2005 rozegrała mecz towarzyski z Juventusem Turyn. W jej składzie zagrało dwóch naszych wychowanków. Padł wynik 1:1 a gola dla Pomorza zdobył wychowanek Cartusii Oliwier Stenzel – ciągnął J. Meissner.

W ramach programu, najlepsi zawodnicy powoływani są regularnie na konsultacje kadr LOTOSU. Tam porównują swoje umiejętności na tle rówieśników z innych klubów, a trenerzy przyglądają się nowym adeptom piłki nożnej, pod kątem przydatności w dużych, polskich klubach. Stwarza się wtedy niesamowita okazja do ich rozwoju w większych ośrodkach.

A pamiętać należy, że dzięki programowi, kilku naszych wychowanków gra teraz w Lechii Gdańsk, gdzie mają większe możliwości rozwoju niż w Kartuzach. Wspomnieć należy jeszcze o trenerach Cartusii, którzy zajmują się szkoleniem młodzieży i którzy też są beneficjentami programu Piłkarska przyszłość z LOTOSEM. Są to Karol Cichoń, Piotr Haberka czy Łukasz Riegiel. To oni szlifują talenty, o których za kilka lat może być głośno na całym świecie.

BM

fot. Dorota Karbowiak – Okiem kobiety
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Komentarze