Gmina Liniewo OSP

Gmina Liniewo. Jednostki OSP beneficjentem programu z WFOŚiGW w Gdańsku. „Florek” da sprzęt i wyposażenie

Strażacy ochotnicy w tym roku do swojej służby musieli włączyć jeszcze inne obowiązki związane z COVID-19. Aby mogli je należycie wypełniać potrzebne jest im właściwe wyposażenie i sprzęt. W tym pomocny możne być program „Florek”, do którego zakwalifikowały się trzy jednostki OSP z terenu gminy.

Jak informował na ostatniej sesji Mirosław Warczak wójt gminy i prezes Gminnego Związku OSP RP jego trzy jednostki zostały beneficjentami programu „Florek”. To inicjatywa WFOŚiGW, której celem jest zakup sprzętu i wyposażenia dla jednostek OSP w regionie. Na ten cel przeznaczono 1,5 mln. zł.  W nioski do programu, składane przez jednostki rekomendują komendanci powiatowi PSP.

Złożyli cztery dostaną trzy

W gminie Liniewo złożono cztery wnioski. Na ostatniej sesji radni usłyszeli, że wniosek OSP Lubieszyn nie został jednak zakwalifikowany. Natomiast pozytywne rozpatrzenie pozostałych wniosków: OSP Liniewo, Wysin i Głodowo potwierdza dh. Wiesław Szarmach Komendant Gminnego Związku OSP RP.

 -My w porównaniu do innych gmin dostaliśmy i tak dużo. Z tego co słyszę to w innych tylko jedna jednostka otrzymywała wsparcie- podsumowywał program na terenie swojej gminy  dh. prezes M. Warczak.

Jak poinformował nas komendant W. Szarmach, podpisanie stosownych umów miało odbyć się w Gdańsku, ale ogłoszenie czerwonej strefy plany te popsuło. Zakłada on, że umowy te zostaną jednostkom przesłane pocztą, co może wydłużyć czas oczekiwania.

-Najpierw mamy mieć faktury, a potem Oni nam przeleją pieniądze- wyjaśnia dalsze postępowanie dh. komendant

W. Szarmach już rozejrzał się za sprzętem i zamówił go w sklepie w Pruszczu Gdańskim.

OSP ważne w gminnym systemie antycovidowym

Druhowie zostali włączeni do działań, których celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa . Jak informuje komendant W.Szarmach już wiosną odbyło się związane z tym szkolenie. Dziś na bieżąco strażacy ochotnicy zajmują się odkażaniem przestrzeni publicznej na terenie gminy a nawet kościołów w Liniewie i Wysinie.

-Niedawno otrzymaliśmy nowy, profesjonalny opryskiwacz. Taki z prawdziwego zdarzenia. Mamy płyn odkażający i odkażamy kościoły, przystanki i inne takie miejsca- wylicza dh. W.Szarmach.

Aby prowadzący walkę z Covidem byli odpowiednio zabezpieczeni gmina zakupiła 50 sztuk kombinezonów ochronnych. Podzielono je pomiędzy jednostki, a część została w urzędzie.

Jedną z decyzji sztabu antykryzysowego, który został powołany w gminie, aby koordynować działania związane z COVID-19 było sprawdzenie stanu gotowości jej jednostek OSP. Przeglądu tego dokonał 7 listopada dh. komendant W.Szarmach. Jednostki otrzymały związane z tym określone zadania np. OSP Wysin jest wyznaczone do wożenia jedzenia i pomocy seniorom. Jak podkreśla komendant jak będzie trzeba to wszystkie jednostki będą w tym uczestniczyć. Do tematu powrócimy.

D.Tryzna

Komentarze