Gmina Żukowo Wokół nas

Gmina Żukowo. W rocznicę urodzin Króla Kaszubów

15 czerwca minie 115 lat od urodzenia wybitnego syna kaszubskiej ziemi Karola Kreffta. Przez swoją działalność zawodową i umiłowanie kaszubszczyzny związał się m.in. mocno z gminą Żukowo. Stąd na terenie tej gminy pamięć o nim jest szczególnie żywa.

Dowodem na to inicjatywa nauczycieli i uczniów uczących się języka kaszubskiego z SP nr 2 w Żukowie, którzy w związku z rocznicą przygotowali spotkanie przy grobie K. Kreffta. Uczestniczyli w nim również działacze ZKP z Banina, Żukowa i Kolbud ze swoimi sztandarami, a także przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie, Witold Szmidtke.

Po uroczystości odbyły się warsztaty kaszubskie w SP nr 2 w Żukowie. Uczniowie m.in. stworzyli pociąg z kaszubskimi literami i uczyli się tańca „kowal”. W tychże dniach wzięli także udział w realizacji filmu „Perły Żukowa i okolic”. Premiera odbędzie się podczas inauguracji Festiwalu Filmów Kaszubskich w żukowskim „Spichlerzu”, w dniu 19 czerwca.

Nad.(jd)/opr.red

Karol Krefft urodził się 5 czerwca 1907 roku w Zaworach, ale już w dzieciństwie wraz z rodziną zamieszkał w Otominie pod Żukowem. Ojciec był bardzo zamożnym gospodarzem, który dbał o wykształcenie dzieci.

Karol ukończył Collegium Marianum w Pelplinie, Gimnazjum Macierzy Szkolnej w Gdańsku i prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Był założycielem studenckiej korporacji „Cassubia” w Warszawie, radcą prawnym wojewody pomorskiego w Toruniu, gdzie zakładał Stowarzyszenie Miłośników Kaszubszczyzny Stanica”, którego został wiceprezesem. Po wojnie był krótko starostą kartuskim. W 1956 r. założył oddziały Zrzeszenia Kaszubskiego w Żukowie i Chmielnie. Był straszliwie prześladowany przez reżim komunistyczny. Pisał wiersze. Zmarł w 1995 r. W 2016 r. ukazała się monografia o tytule „Król Kaszubów. Karol Krefft” autorstwa Eugeniusza Pryczkowskiego. Krefft w szczególności darzony jest sympatią młodych Kaszubów. To młodzi doprowadzili m.in. do tego, że upamiętniono tę postać tablicą pamiątkową w Chmielnie, zaś w Pępowie nadano jednej z ulic jego imię. Od 2002 r., nosi je także jedno z żukowskich rond.

Komentarze