Gmina Liniewo Inwestycje Powiat kościerski Wokół nas

Wysin. Remont kościoła

Druhowie włączają się w pomoc dla parafii

Remont kościoła pw. Wszystkich Świętych wszedł w kolejną fazę. Do zrobienia jest jeszcze bardzo wiele. Jego zakres zależy od ilości środków finansowych będących do dyspozycji proboszcza. W akcję pomocy włączyli się też druhowie miejscowej jednostki.

Kościół parafialny w Wysinie to obiekt zabytkowy będący pod pieczą konserwatora. Już od dawna domagał się remontu. Ten dotyczący elewacji został wykonany dzięki miedzy innymi dofinansowaniu z UE. Do odświeżenia  i modernizacji zostało wnętrze świątyni.

Zaczęli od spraw najważniejszych

Prace remontowe wykonane już, to wymiana starej instalacji elektrycznej. Poprawi to nie tylko bezpieczeństwo przeciwpożarowe obiektu  ale  wpłynie również na zmniejszenie kosztów. W ostatnich dniach rozpoczęto renowację nastawy ołtarzowej. W tym momencie ołtarz jest ściągnięty i przebywa w pracowni konserwatorskiej, gdzie ma zostać odrestaurowany na wzór pierwotnej wersji z XIX wieku.  Ksiądz proboszcz Arkadiusz Ćwikliński zapewnia, że tryptyk ma wrócić do kościoła w drugiej połowie listopada.

– W tej chwili robimy również podjazd dla osób niepełnosprawnych. To też znaczny wydatek. Skalę remontu uzależniamy od posiadanych funduszy – mówi ks. Arkadiusz Ćwikliński

Pomagają druhowie

Jak mówi proboszcz remont obiektu ma pochłonąć niemałe środki finansowe. W akcję wsparcia parafii włączyli się również strażacy- ochotnicy z miejscowej jednostki. Podczas uroczystej mszy z okazji jubileuszu 110-lecia OSP Wysin prezes jednostki dh. Jerzy Bałachowski dziękując księdzu proboszczowi za odprawienie liturgii przekazał datek na prace remontowe. Jak ujął „ To podziękowanie druhów za wsparcie duchowe, jakie otrzymują od proboszcza parafii”

D.Tryzna

Komentarze