Gmina Somonino Wokół nas

Goręczyno. Dożynki Gminy Somonino. Postawili na festyn dożynkowy

Podczas tegorocznego święta plonów gminy Somonino rzucały się w oczy trzy rzeczy. Pierwsza to wiele, pięknych koron żniwnych, dużo znamienitych gości i atmosfera dobrej zabawy pomimo niepogody.  

Msza dożynkowa odbyła się w goręczyńskim kościele pw. Trójcy Świętej i Wszystkich Świętych. Stąd uczestnicy udali się na położony kilkaset metrów dalej plac festynu dożynkowego. Część z nich na czele ze starostami dożynkowymi i VIP-ami zabrały bryczki i wozy konne podstawione przez Zrzeszenie Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni.

Dopisali goście

Pod dożynkową sceną stanęło kilkanaście koron żniwnych przygotowanych przez chyba wszystkie sołectwa gminy. Takiej ilości wieńców do tej pory nie oglądano na żadnych z tegorocznych dożynek. Niektóre misternie wykonane, stąd cały czas cieszyły się zainteresowaniem przybyłych na dożynki.

Na scenie ledwie mogli się pomieścić zaproszeni na dożynki goście. Od wojewody Dariusza Drelicha i marszałka Mieczysława Struka, po byłych i obecnych parlamentarzystów, starostę kartuskiego i radnych różnych szczebli. Wszystkich powitali gospodarze dożynek: wójt Marian Kowalewski i sołtys Goręczyna Krzysztof Stencel. W swoim słowie podziękowali rolnikom za ich trud i pracę, efektem której mamy codzienny chleb i inną żywność. Do uczestników dożynek zwrócił się również starosta Bogdan Łapa. Zgodnie z wiekową tradycją starostowie dożynkowi – Ewelina i Karol Węsiora złożyli na ręce wójta chleb wypieczony z tegorocznego zboża.

Świetna zabawa przy dobrej muzyce i gastronomii

Środek placu dożynkowego zajął ogromny namiot. Tu można było schować się przed deszczem, a przy okazji zjeść coś z bogatej oferty proponowanej przez miejscowe KGW. Stąd przez całe popołudnie trudno tu było znaleźć wolne miejsce. Uczestnikom dożynek czas umilał występy zespołów: Relax, Volstar i Dwa Plus Dwa. Muzyka zapraszała do tańca, z czego wielu korzystało. Przerwy pomiędzy występami wypełniali ,,gadką’’ prowadzący imprezę Agnieszka Łukasik i Piotr Szyca. Były też organizowane przez nich szybkie, spontaniczne konkursy, które publiczność z wielką akceptacją przyjmowała.

Konkursy dożynkowe i nie tylko

W konkursie na najpiękniejszą koronę żniwną tegorocznych dożynek wygrali gospodarze. Choć jak podkreślał sołtys K. Stencel ,,wszystkie wieńce zasługują na pierwsze miejsce, bo każdy z nich kosztuje dużego nakładu pracy. Wielu musi się napocić, żeby to zboże zebrać, a później upleść wieniec’’. Na drugim miejscu został oceniony wieniec sołectwa Kaplica. A trzecie miejsce ex aequo zajęły sołectwa Kamela i Piotrowo. Zwycięskie ekipy zostały nagrodzone odpowiednimi kwotami pieniężnymi.

Na dożynkowej scenie wręczono również nagrody dla laureatów eliminacji gminnych konkursu ,,Piękna Wieś Pomorska’’. Okrzyknięto nią wieś Rybaki, a sołtys schodziła ze sceny z nagrodą w wysokości 1 tys. zł. W kategorii ,,Zagroda’’ zwyciężyła posesja Ewa Szliji z Ramlej. Na drugim miejscu sklasyfikowano zagrodę Franciszka Gajtowskiego z Wyczechowa. Miejsce trzecie zajęło gospodarstwo Stefana Byczkowskiego z miejscowości Sławki.

D. Tryzna

Fot. Gmina Somonino.

Komentarze