Gmina Nowa Karczma Gmina Sierakowice Gmina Sulęczyno OSP Powiat kartuski Powiat kościerski

Jezierzyce. Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Sportowo-Pożarnicze według CTIF. Dziewczęta z Sulęczyna zdobyły wicemistrzostwo

Zawody według międzynarodowych zasad CTIF są mniej popularne w gminnych jednostkach naszych powiatów. Ćwiczą według nich tylko wybrane MDP. To one zmierzyły się w minioną niedzielę w rywalizacji na poziomie województwa. Wicemistrzostwo osiągnęła w nich żeńska drużyna MDP z Sulęczyna.  

Regulamin tradycyjnych międzynarodowych zawodów pożarniczych przyjęty i stosowany przez Międzynarodowy Komitet Techniczny do spraw  Zapobiegania i Zwalczania Pożarów (od pierwszych liter francuskiej wersji nazwy – CTIF) mówi, że startująca drużyna musi liczyć dziesięciu zawodników. Rywalizują oni w trzech konkurencjach: musztrze, sztafecie pożarniczej z przeszkodami i ćwiczeniu bojowym.

W sztafecie startuje ośmiu zawodników i każdy z nich ma do pokonania określony, 50-metrowy odcinek biegu. Trzeci z zawodników pokonuje równoważnie, siódmy musi pokonać ścianę, a ósmy musi przejść przez rurę. Zawodnicy od pierwszego do ostatniego przekazują sobie prądownicę.

Ćwiczenie bojowe, według CTIF przeprowadzone jest bez użycia wody. Startuje w nim dziewięciu zawodników. Najważniejszym etapem jest tu prawidłowe zbudowanie linii ssawnej, która składa się nie z jednego jak w ćwiczeniach tradycyjnych, tylko z czterech odcinków o długości 1,6 m. Główną linię gaśniczą rozwija rota 1, a rota 2 drugą linię gaśniczą.

Regulamin CTIF jasno określa ilość punktów ujemnych za każdy błąd podczas ćwiczeń. Co ciekawe, maksymalną ich ilość można uzyskać również za rozmowy podczas zawodów.  

Trzy drużyny z naszych powiatów

Wśród uczestników niedzielnych zawodów w Jezierzycach powiat kartuski reprezentowany był przez dwie drużyny. Drużynę dziewczęcą z OSP Sulęczyno z opiekunami: Robertem Rodą, komendantem gminnym i Kazimierzem Glinieckim, naczelnikiem OSP Sulęczyno. OSP Sierakowice wystawiła natomiast chłopięcą MDP. Z powiatu kościerskiego na zawody pojechała męska drużyna MDP z Lubania z opiekunem dh Piotrem Puzdrowskim, komendantem jednostki. Chłopcy z Lubania, którymi opiekuje się dh Mariusz Przytarski, już od dwunastu lat ćwiczą według zasad CTIF i jak podkreśla ich opiekun, są jedyną taką drużyną męską w powiecie kościerskim. Razem z nimi pojechał na zawody Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Tomasz Klinkosz.  

Z racji rangi zawodów obecni byli na nich Komendant Wojewódzki PSP w Gdańsku nadbryg. Piotr Socha, Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku Marek Buza. Gościem zawodów był Piotr Müller, rzecznik rządu.

Srebro dla Sulęczyna

Wśród startujących naszych drużyn najlepiej poradziły sobie dziewczęta z OSP Sulęczyno. Przygotowane do zawodów przez dh Andrzeja Piechowskiego i dha Barbarę Drywę pokazały wysoką klasę, zajmując w każdej z konkurencji drugie miejsce. Drużynie chłopięcej z powiatu kartuskiego poszło gorzej. Mogą pochwalić się czwartym miejscem w musztrze, natomiast pozostałych konkurencji nie ukończyli. Natomiast męska drużyna MDP z Lubania zajęła w musztrze szóste miejsce, natomiast w klasyfikacji ogólnej miejsce siódme. Startującym drużynom gratulujemy.

D. Tryzna

Komentarze