Miasto Kościerzyna Samorząd

Kościerzyna. Sesja inauguracyjna Rady Miasta. „Potrzeby, pomysły i uwagi mieszkańców są dla nas fundamentem”

W czasie pierwszej sesji IX kadencji samorządu miasta Kościerzyna nowy włodarz miasta wygłosił exposé, w którym zawarł najważniejsze hasła, które chce realizować wspólnie z radnymi dla dobra mieszkańców. Samorządowcy złożyli ślubowanie. W drugiej, roboczej części sesji wybrano prezydium rady.

Sesja składała się z dwóch części. W pierwszej, oprócz radnych bieżącej kadencji, uczestniczyło szerokie gremium mieszkańców. Byli to reprezentanci różnych środowisk, od oświaty, skończywszy na przedstawicielach seniorów miasta. Rozpoczęło ją odebranie zaświadczeń o wyborze, a następnie w uroczysty sposób dokonało się złożenie ślubowania przez całą radę.

Burmistrz przemówił…

Zgodnie z programem sesji ślubowanie złożył również nowy wybrany burmistrz Dawid Jereczek. Jego exposé dotyczyło działań, które chce realizować wspólnie z radnymi dla dobra mieszkańców. Swoje wystąpienie zakończył apelem o zgodną współpracę radnych ze wszystkich klubów.

– Niech nadrzędnym celem naszych działań będzie Kościerzyna – wybrzmiało.

Był też czas na złożenie gratulacji nowemu burmistrzowi. Rozpoczął je burmistrz mijającej kadencji Michał Majewski. Za nim uczynili to reprezentanci wydziałów podległych urzędowi, przedstawiciele kościerskich instytucji i urzędów. Wśród gratulujących znalazła się również Agnieszka Sauerwald, prezes partnerskiego stowarzyszenia polskiego-niemieckiego.

T. Wolski przewodniczącym, a T. Nadolny jego zastępcą

W części roboczej sesji radni wybrali prezydium. Kandydatów na przewodniczących było trzech: Tomasz Wolski, Helena Kaszubowska-Nitz i Grażyna Nykiel. W głosowaniu tajnym najwięcej głosów – 11 otrzymał T. Wolski. Dotychczasowa przewodnicząca otrzymała 6 głosów, a G. Nykiel – 3.

– Zrobię wszystko, aby nasze posiedzenia przebiegały sprawnie w poszanowaniu drugiego człowieka. Chcę być przewodniczącym, który rozmawia ze wszystkimi radnymi i dla wszystkich będę otwarty i dostępny. W razie pytań i uwag, zapraszam wszystkich do dialogu. Zapewniam, że dołożę wszelkich starań, aby działania rady pozytywnie wpływały na jej wizerunek, a jej decyzje przekładały się na rozwój miasta – podkreślał T. Wolski.

Natomiast głosowanie dotyczące jego zastępcy wygrał radny Tomasz Nadolny. Zdobył 11 głosów, o 5 więcej niż jego konkurentka.

W dalszej części sesji inauguracyjnej radni podjęli jeszcze kilka innych uchwał.

D. Tryzna

Dawid Jereczek, burmistrz miasta Kościerzyna

Dziękuję Państwu za zaufanie jakim obdarzyliście moją osobę oraz całą naszą radę. To dla mnie zaszczyt i wielka odpowiedzialność móc służyć temu miastu. To wy, mieszkańcy jesteście dla nas najważniejszymi uczestnikami naszej wspólnoty. Wasze potrzeby, pomysły i uwagi są dla nas fundamentem prawnym. Dlatego deklaruję, że będę organizować spotkania, konsultacje społeczne i będę słuchać waszych opinii abyśmy stale utrzymywali otwarty dialog. Pełne zaangażowanie w służbę społeczeństwu to nie tylko obowiązek, to nie tylko praca zawodowa, to również powołanie, a my samorządowcy jesteśmy tu po to, aby działać w interesie miasta i jego mieszkańców. Będziemy pracować z pasją i oddaniem, podejmując się trudnych wyzwań i dążąc do osiągnięcia jak najlepszych rezultatów, które stworzą lepsze warunki do życia dla wszystkich nas.

Współpraca ponad politycznymi podziałami to kluczowy element. Nasze miasto nie może być areną papier walki. Niezależnie od barw naszych partyjnych sympatii musimy się skupić na tym, co nas łączy, a nie dzieli. Budowanie mostów jest niezbędne, ponieważ tylko wspólnymi siłami możemy osiągnąć więcej. Zapewniam Państwa, że zawsze będę otwarty na dialog i gotowy do współpracy z każdym, kto chce działać dla dobra Kościerzyny i jej mieszkańców. Jednym z najważniejszych zadań, które przed nami stoją to dbałość o budżet. Świadomi jesteśmy, że każdy wydany grosz pochodzi bezpośrednio lub pośrednio z Państwa podatków, wobec czego do zarządzania finansami publicznymi będę podchodzić gospodarnie i odpowiedzialnie. Moim celem jest osiąganie jak najlepszych efektów przy optymalnym wykorzystaniu dostępnych środków.

Przed nami wiele wyzwań, jednak wierzę głęboko, że osiągniemy wiele, bo Kościerzyna ma ogromny potencjał, a my jesteśmy tu po to, aby go wykorzystać. Jeszcze raz dziękuję za zaufanie i wsparcie.

Komentarze