Miasto Kościerzyna Samorząd Wideo Wokół nas

Kościerzyna. Uroczystości patriotyczno-religijne z okazji święta narodowego. Bez tłumów świętowano 3 Maja

Rozpoczęto od uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, aby później przemaszerować na plac św. JP II, gdzie odprawiono mszę świętą. W miejscach tych widać było przede wszystkim poczty sztandarowe i delegacje samorządów, instytucji, szkół i stowarzyszeń. Mieszkańców, którzy przyszli tu, „bo czują ducha patriotyzmu” była zaledwie garstka. Ale jak ujął to ks. Ryszard Bała „nie chodzi o ilość a o jakość”.

Na placu Józefa Wybickiego stanęło kilkanaście pocztów sztandarowych służb, instytucji, stowarzyszeń i szkół. Uroczystości rozpoczęto od hymnu państwowego odegranego przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Begama z PZS nr 1. Poprowadził je Jan Dittrich, dyrektor KDK. Okolicznościowych przemówień nie było, stąd od razu delegacje złożyły wiązanki kwiatów u stóp pomnika gen. J. Wybickiego, wielkiego naszego patrioty, uczestnika wydarzeń z 1791 roku. Następnie w uroczystym przemarszu, prowadzeni przez Begamę, wszyscy przeszli na plac św. Jana Pawła II. Przed rozpoczęciem mszy świętej wystąpienie wprowadzające miała Helena Kaszubowska-Nitz, przewodnicząca Rady Miasta. Przypomniała czym była Konstytucja 3 Maja, jakie niosła wartości oraz jakie warunki muszą być spełnione, aby Polska dalej była silnym państwem.

Kościerzyna silna kultem Maryi  

Mszę świętą z racji obchodów Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odprawił ks. Ryszard Bała, proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego. Razem z nim celebrowali ją ks. Bogusław Kwasigroch, proboszcz parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i ks. Antoni Bączkowski, proboszcz parafii Świętej Trójcy. Główny celebrans w swojej homilii podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości patriotycznych i religijnych. Mówiąc o frekwencji tych którzy przybyli, „bo czują ducha patriotyzmu”, podkreślił że „nie chodzi tu o ilość a o jakość”.

Na zakończenie mszy gospodarz ks. A. Bączkowski zawarł krótkie podsumowanie uroczystości religijnych.

– Kościerzyna jest w sposób szczególny wybrana przez Maryję poprzez znajdujące się tu sanktuaria. Jest tu widoczna jako Królowa Rodzin, Patronka Miasta, jako Matka Boża Bolesna. Stąd trzeba nam się z Nią spotykać i odnawiać więź.

Uroczystości religijne zakończyły się modlitwą przed pomnikiem św. Jana Pawła II.

D. Tryzna

Helena Kaszubowska-Nitz, przewodnicząca Rady Miasta

Dzisiejsza 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja skłania nas do refleksji i zadumy. Każdy Polak musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy mu na ojczystym kraju, na tradycji, dokonaniach naszych przodków, kulturze i patriotyzmie. Czy w głębi serca każdego z nas tkwi miłość do ojczyzny bez względu na nasze problemy czy trudności? Czy wykazujemy determinację w tym, aby przekazać młodemu pokoleniu należytą wiedzę i prawdę o naszej ojczyźnie? O dokonaniach rodaków bez względu na przynależność polityczną? Czy każdy z nas korzystał ze wskazań wielkiego Polaka św. Jana Pawła II, który mówił „Wolności nie można tylko posiadać, nie można tylko używać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć. Jako naród możemy trwać przez wieki, jeżeli wyrzucimy z siebie waśnie, jeżeli wszystkim nam będzie zależeć na dobru naszej ojczyzny”.

Komentarze