Samorząd Wokół nas

Kraj – Region. Walka z Covid-19. Uderzyła trzecia fala pandemii. Kolejny lockdown w pomorskim

W związku z dynamicznie rosnącą w ostatnim czasie liczbą zachorowań rząd podjął decyzję o zwiększeniu obostrzeń w m.in. województwie pomorskim.  Pierwotnie zaplanowany lockdown z 13 marca został przedłużony do 28 marca.  

Na wczorajszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski omówił dynamikę zachorowań w ostatnich dniach.

– Mamy do czynienia cały czas z dynamicznym rozwojem pandemii i trwałym trendem, który przekłada się na przyspieszające obłożenie łóżek w szpitalach. Dzisiejsze wyniki wskazują, że materializuje się czarny scenariusz tempa rozwoju pandemii. 21 tys. nowych przypadków to przyrost w perspektywie tygodnia o blisko 6 tys. przypadków, to dynamika powyżej 30% – mówił A. Niedzielski

Jak podkreślił, miejsca w szpitalach dedykowane pacjentom z COVID-19 są zajęta w blisko 70 procentach. Zwiększa się obłożenie łóżek standardowych, jak i respiratorowych. Obecnie jest 18.686 zajętych łóżek, czyli 68 proc. oraz 1.929 zajętych respiratorów, co daje 71 proc. wszystkich dostępnych.

– Od wielu dni mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń. Widzimy wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce – stanowi 38,5%. wszystkich zakażeń. Sytuacja w skali całego kraju jest trudna, ale również zróżnicowana, jeśli chodzi o regiony – wyliczał minister zdrowia

Decyzją rządu jest kolejny lockdown

Biorąc pod uwagę  średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców  najgorzej sytuacja wygląda w czterech województwach, w tym w pomorskim. W związku z tym rząd podjął decyzję o kolejnych obostrzeniach. Zostały one wydłużone m.in. dla pomorskiego i potrwają od 13 do 28 marca.

MZ/opr.red

Wytyczne obostrzeń dla pomorskiego

  1. Ponownie zamknięte zostają galerie handlowe, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
  2. Swoją działalność będą musiały zawiesić hotele, choć tu wyjątek stanowią noclegi świadczone w ramach podróży służbowych.
  3. Stoki narciarskie również są zobowiązane zaprzestania świadczenia usług.
  4. Podobnie jest z teatrami i muzeami, choć tu możliwa jest opcja organizacji prób i ćwiczeń.
  5. Baseny mogą działać jedynie w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej, a obiekty sportowe mogą być otwarte jedynie na użytek sportu zawodowego.
  6. Sauny, solaria, salony odchudzające, kasyna oraz kluby fitness i siłownie muszą zawiesić swoją działalność.
  7. Podobnie sprawa ma się z kinami, które również mają zakaz funkcjonowania.
  8. Od 15 marca, m.in. w pomorskim, lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.

Komentarze