Gmina Lipusz Powiat kościerski

Lipusz. Spotkanie samorządowców powiatu kościerskiego. Gościem konwentu Marszałek Pomorski

Włodarze samorządów z powiatu kościerskiego spotkali się w ubiegłym tygodniu w Lipuszu, aby omówić bieżące sprawy nurtujące środowisko. Było ich więcej niż zazwyczaj za sprawą wielu gości spotkania. Wśród nich był Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego, który m.in. poprosił wójtów o pomoc w rozbudowie kościerskiego hospicjum.

Gospodarzem wrześniowego konwentu był Mirosław Ebertowski wójt Lipusza. Oprócz przedstawicieli kościerskich gmin, miasta i powiatu, wzięli w nim udział M. Struk, Piotr Karczewski radny SSWP, nadkomisarz Adam Bork Komendant Powiatowy Policji w Kościerzynie i Marzena Mrozek prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Bezpieczeństwo mieszkańców

Komendant KPP w Kościerzynie przedstawił obecnym dotychczasowe działania policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Na koniec poprosił o wsparcie na zakup samochodów dla potrzeb komendy. Do tematu bezpieczeństwa nawiązywało również wystąpienie P. Karczewskiego, który jako Społeczny Doradca Prezydenta RP, bierze udział w posiedzeniach Narodowej Rady Rozwoju. Przedstawił on główne założenia projektu ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Zaapelował też do samorządowców, aby zgłaszali do niego problemy związane z funkcjonowaniem samorządów.

– Oczywiście od razu padły uwagi dotyczące realizacji ustawy śmieciowej – mówił nam gospodarz spotkania

Prezentacja Marszałka Pomorskiego

Marszałek M. Struk przedstawił założenia Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2021-2027. Mówił o środkach z funduszy europejskich, które w tym czasie mają trafić do naszego regionu. To łącznie kwota 1,67 mld euro, z czego 1,25 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i prawie 420 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego. 

Wystąpienie prezes szpitala

M. Mrozek przedstawiła na konwencie plany rozwoju kościerskiego szpitala w najbliższych latach. Planowane są w nim trzy inwestycje. Najważniejsza z nich to przebudowa pomieszczeń po byłej pralni i kuchni na potrzeby hospicjum stacjonarnego. Wartość inwestycji przekracza 4,3 mln zł. Właściciel szpitala i działające dla potrzeb hospicjum stowarzyszenie przekażą na ten cel 2,4 mln zł. Pozostałe środki mają być wkładem własnym szpitala, to około 1,9 mln zł. Stąd prezes szpitala i Marszałek M. Struk zaapelowali o pomoc kościerskich samorządów w zebraniu tych środków. Wzorem dla tych działań może być finansowanie budowy kartuskiego hospicjum.

Nad/opr.red

Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego

Musimy pamiętać, że w polityce zawsze podstawowym elementem jest człowiek. Musimy pamiętać o ludziach, którzy z godnością powinni odchodzić z tego świata. Dlatego jest to ważne, by w realizację tej inwestycji zaangażować się. To jest taki wymiar społeczny naszej działalności. Stąd chcę zaapelować do władz samorządowych, a w szczególności do radnych, aby zaaprobowali uchwały dotyczące pomocy, które będą im przedstawiane.

Komentarze