Gmina Stara Kiszewa Wokół nas

Lipy. Oficjalne otwarcie Klubu Seniora. Powstało miejsce, gdzie seniorzy mogą realizować swoje pasje i marzenia

19. października w obecności wielu gości z gminy, powiatu i Gdańska nastąpiło uroczyste, oficjalne otwarcie Klubu Seniora w Lipach. Była to dobra okazja do przedstawienia historii tego miejsca i zaprezentowania dotychczasowych dokonań korzystających z niego seniorów. Wielu z obecnych podkreślało, że to kolejny dobry przykład współpracy pomiędzy gminą, starostwem i Fundacją ,,Sprawni Inaczej’’.

Wiosną bieżącego roku do dwóch placówek dla seniorów działających w gminie Stara Kiszewa doszła trzecia. W dniu 1. kwietnia ruszył Klub Seniora w Lipach, ale w związku z pandemią zajęcia w nim odbywały się w sposób hybrydowy. Większość zdalnie, a część na miejscu. Zmieniło się to dopiero od połowy lipca. Prowadzenie placówki wygrała gdańska Fundacja ,,Sprawni Inaczej’’, która jest już dobrze znana władzom gminy. Jak informował wtedy sekretarz gminy Andrzej Hinc, z chętnymi do klubu nie było problemu. Klub zajmuje się 28. seniorami, którzy są podzieleni na grupy po siedem osób. Przebywają w klubie od wtorku do piątku. Utworzenie tego miejsca i jego prowadzenie jest możliwe dzięki Rządowemu Programowi ,,Senior+’’.

Dobry pomysł gminy

W uroczystym otwarciu Klubu Seniora w Lipach udział wzięła starosta kościerska Alicja Żurawska oraz radny Samorządu Województwa Pomorskiego Piotr Karczewski. Rolę gospodarzy pełnili: przewodniczący Rady Gminy Stara Kiszewa Jan Błaszczyk, wójt gminy Stara Kiszewa Marian Pick oraz sekretarz gminy Andrzej Hinc. O stronę duchową uroczystości zadbał  ks. Romuald Prosator z parafii w Kaliskach. Obecni byli przedstawiciele Fundacji „Sprawni Inaczej” oraz seniorzy biorący udział w zajęciach klubu.

– Otwieramy dzisiaj kolejny obiekt dla seniorów w gminie Stara Kiszewa. Mając dobry przykład z działalności Domu Seniora w Wygoninie oraz liczbę chętnych przewyższającą ilość miejsc, postanowiliśmy zorganizować następną taką placówkę. I znaleźliśmy odpowiedni obiekt – powiedział sekretarz A. Hinc.

Gmina włożyła w remont 35 tys. zł a pozostałą kwotę, czyli 150 tys. pozyskała od państwa, które dokładać się także będzie do bieżącego utrzymania i funkcjonowania klubu. Za pieniądze te wyremontowano wnętrze obiektu. Warto dodać, że środki na sporą część bieżącej działalności klubu pozyskał powiat kościerski we współpracy z Fundacją „Sprawni Inaczej”.

Najważniejsze dobre samopoczucie

Z nadzieją o funkcjonowaniu klubu wyrażali się inni uczestnicy uroczystości.

– Dokładamy wszelkich starań, żeby seniorzy czuli się tutaj jak w domu, czyli bezpiecznie. Stworzy to możliwości swobodnego sposobu spędzania wolnego czasu, dobrego samopoczucia i przez to także satysfakcji dla nas – powiedziała wiceprezes Fundacji „Sprawni Inaczej”, Karolina Mikołajewska – Boszka. Kierownikiem placówki została Emilia Szwarc – Sierocka. Na jej ręce starosta A. Żurawska przekazała upominki a radny SWP P. Karczewski wręczył herb województwa pomorskiego.

BM/DT

Marian Pick – wójt gminy Stara Kiszewa:

W budynku tym w poprzednich latach znajdowała się szkoła. Był on przez pewien czas zaniedbany ale powstał pomysł, aby wykorzystać go do dobrych celów. Dla ludzi, którzy dzisiaj są w wieku podeszłym, i którzy czasem nie mają się do kogo odezwać, gdyż mieszkają sami. Jednak z pań powiedziała mi, że teraz kiedy uczestniczy już w zajęciach Klubu Seniora, jej życie się odmieniło. Zyskała przyjaciół, ma z kim porozmawiać i miło spędzać czas. Dzięki tej inicjatywie przywracamy starszych, samotnych ludzi społeczeństwu i doprowadzamy do istotnych, pozytywnych przemian w ich życiu. Poczyniliśmy trochę zmian wewnątrz i na zewnątrz budynku, aby sprawić żeby to otoczenie było przyjazne dla osób starszych. Uważam, że był to strzał w dziesiątkę i dzisiaj możemy pochwalić się obiektem, który spełnia bardzo użyteczną rolę wobec najstarszych mieszkańców naszej gminy.

Andrzej Hinc sekretarz urzędu przedstawia historię miejsca i inwestycji.
Radny Piotr Karczewski z prezentem od Sejmiku Wojewódzkiego.
Seniorzy, którzy znaleźli swoje miejsce w klubie.
Wójt Marian Pick mówi o znaczeniu tego miejsca dla seniorów z gminy.
Emilia Szwarc–Sierocka kierownik palcówki przy okolicznościowym torcie.

Komentarze