Gmina Chmielno Wokół nas

Nasz cykl. KGW Borzestowska Huta. Otwarte, młode umysły obdarzone talentami

Koła gospodyń wiejskich charakteryzują się wielkim kapitałem społecznym wynikającym choćby ze skali współpracy z instytucjami, urzędami miast i gmin, z ośrodkami kultury, strażakami z OSP, parafiami, szkołami czy lokalnymi grupami działania. Inspiracją dla tych przedsiębiorczych kobiet jest szeroko rozumiana kultura ludowa, pasje muzyczne, taneczne, kulinarne i rękodzielnicze. Jest to pewien rodzaj patriotyzmu połączony z rozwijaniem osobistych talentów, pożyteczną formą spędzania czasu i walorami edukacyjnymi. Dla realizacji swoich ambitnych zamierzeń odważnie sięgają po różnego rodzaju dofinansowania i  dotacje. Chmieleńskie KGW korzystają m.in. z  projektu Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie pt. „Kaszubki potrafią! Działają, inspirują, kreują, dbają…” dofinansowanego ze środków pozostających w dyspozycji Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2021.

Dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury

Koło Gospodyń Wiejskich w Borzestowskiej Hucie powstało w 2018 roku, na fali zachęty dotacjami oferowanymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Mimo, że jest jednym z najmłodszych kół działających na terenie gminy Chmielno, to już pochwalić się może sukcesami. Jego siłą jest młodość i otwartość na nowe kierunki działania.

Siłą sprawczą powstania zalążka koła był grant rządowy w wysokości 3 tys. zł i inicjatywa późniejszej prezes koła Sylwii Dzienisz-Dąbrowskiej, która jeździła od domu do domu, pytając miejscowe kobiety, czy chciałyby się integrować w fajnej organizacji, w której mogłyby się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności i spełniać swoje marzenia.

– Kilka kobiet od razu się zgodziło, kilka innych dojrzewało dłużej do tej decyzji. Dzisiaj jest tak, że są już kolejne panie, które same się zgłaszają i chcą działać w naszym kole – wyjaśnia prezes KGW Sylwia Dzienisz-Dąbrowska, od początku stojąca na czele koła.

Nieocenioną pomoc okazała kołu niezawodna dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie Edyta Klasa, która pomogła napisać dwa projekty i podpowiedzieć właściwe kierunki działań. Pierwszy projekt dotyczył haftu i szydełkowania a drugi skierowany był do rodzin a konkretnie do dzieci z sołectwa, chcących nauczyć się jazdy na nartach.

Odważnie w świat

Gospodynie z Borzestowskiej Huty z miejsca postanowiły zawojować świat, wychodząc ze swoimi pomysłami poza sołectwo i gminę. W 2019 roku zaprezentowały się na targach w Lubaniu oraz na targach pszczelarskich w Słupsku, gdzie publiczność zachwycona była prezentowaną tam przez koło roladą serową. W tym samym roku rywalizowały już, i to z sukcesami, w różnych konkursach, w tym w II Pomorskiej Spartakiadzie KGW. W spartakiadzie uplasowały się wprawdzie na XVII miejscu, ale w konkurencji rzutu ziemniakiem do patelni, wywalczyły trzecią pozycję. Z kolei wV Konkursie Chmieleńskich Babek Wielkanocnych zajęły pierwsze miejsce za babkę drożdżową. To nie koniec sukcesów, gdyż w tym samym roku KGW z Borzestowskiej Huty zdobyło pierwsze miejsce w konkursie wieńca dożynkowego na Festiwalu Tradycji Kaszubskich oraz Dożynek Gminno- Parafialnych.

Działalność w kole inspiracją do rozwoju

Jednak nie samymi konkursami żyje KGW w Borzestowskiej Hucie. Członkinie koła otwarte są na nowe trendy i chętnie chłoną wiedzę z dziedzin które są im mniej znane. Uczestniczyły w pouczającym wyjeździe studyjnym do Portugalii czy wizytach w polskich gospodarstwach, w których zdobywały inspirację do rozwoju i dalszych działań. Po wizycie w gospodarstwie pszczelarskim prezes koła Sylwia Dzienisz-Dąbrowska, zdecydowała się na założenie pasieki i już ma 10 uli zapełnionych rodzinami pszczelimi. Zresztą jednym ze sztandarowych założeń koła jest promowanie zdrowej żywności. Obecnie Koło Gospodyń Wiejskich w Borzestowskiej Hucie liczy 11 pań, a kilka kolejnych kandydatek zamierza dołączyć do tego grona. Wszystkie panie to młode, otwarte i ciekawe nowych trendów, kreatywne gospodynie, obdarzone różnymi talentami. Pracowitość i ambicja są jednymi z ich znaków firmowych, dlatego jest więcej niż pewne, że jeszcze nie raz zaznaczą swoją obecność w różnych miejscach, gdzie kultywuje się kulturę ludową i przyczynia do rozwoju dziedzictwa regionalnego.

BM

Komentarze