Gmina Nowa Karczma Szkolnictwo

Nowa Karczma. Gala nagród i stypendiów wójta gminy

Z okazji Dnia Nauczyciela w hali sportowej w Nowej Karczmie odbyła się gala wręczenia stypendiów naukowych dla najzdolniejszych uczniów szkół z terenu gminy. Otrzymało je 34 osoby. Wójt Andrzej Pollak nagrodził również wyróżniających się nauczycieli.

Uroczysty charakter gali nadawała obecność radnych Rady Gminy, dyrektorów wszystkich szkół gminnych i rodziców nagrodzonych dzieci. W pierwszej kolejności wójt Andrzej Pollak wręczył nagrody dyrektorom czterech gminnych szkół. Otrzymali je Barbara Guse z ZS w Grabowie Kościerskim, Krystyna Tocha z SP w Szatarpach, Dariusz Męczykowski z SP w Nowej Karczmie, oraz Sławomir Radomski z SP w Lubaniu.

– Szczególnie chciałbym podziękować dyrektor szkoły w Grabowie Kościerskim, dla której ten rok był szczególnie trudny. Realizowana jest tam największa nasza inwestycja oświatowa, tzn. rozbudowa szkoły o nowe skrzydło. To wymaga większego niż do tej pory zaangażowania nauczycieli i zapewnienia bezpieczeństwa uczniom – podkreślał wójt A. Pollak

Następnie nagrodzeni zostali nauczyciele, którzy wyróżnili się w minionym roku szkolnym. Są nimi Lidia Troka z ZS w Grabowie Kościerskim, Gabriela Blok z SP w Nowej Karczmie, Krystyna Stroynowska nauczyciel SP w Lubaniu, oraz Gabriela Gendek z SP w Szatarpach.

Podnoszą poprzeczkę

W drugiej części uroczystości wręczone zostały stypendia dla uczniów, którzy zdobyli wysoką średnią ocen i mogą się pochwalić osiągnięciami sportowymi lub udziałem w olimpiadach przedmiotowych. Jak na początku zaznaczył wójt, w roku następnym ten właśnie element – promocja gminy na zewnątrz będzie nieodłącznym warunkiem otrzymania stypendium. W tym covidowym roku nauki zdalnej, minimalna poprzeczka średniej ocen, jak podkreślił wójt, była podniesiona wyżej niż zazwyczaj. Mimo to aż 34 uczniów ją przeskoczyło.

Szkoła z największą ilością stypendiów

Największą liczbą najzdolniejszych uczniów może pochwalić się SP w Nowej Karczmie, która doczekała się aż 27 stypendystów. Najbardziej utytułowanym z nich jest Konrad Bronk. Uczeń klasy VIII nie dość, że zakończył rok szkolny ze średnią ocen 6,00, to na dodatek jest uczestnikiem wielu konkursów na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, a nawet ogólnopolskim. Również znacznymi osiągnięciami może się pochwalić Marta Murglin, która prócz średniej 6,00, jest laureatką Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego. Poza nimi tak wysoką średnią mogą pochwalić się jeszcze: Kornelia Blok, Michalina Piaskowska, Ksawery Szweda i Oskar Smentoch. Niewiele mniejszą średnią ma Wiktor Piaskowski, który dodatkowo osiągnął duży sukces w zawodach sportowych na szczeblu powiatowym. Podobnymi osiągnięciami mogą się pochwalić również Jędrzej Zgleszewski i Sebastian Breski oraz Amelia Blok.

Stypendyści z pozostałych szkół

Z Zespołu Szkół w Garbowie Kościerskim stypendiami nagrodzono trzech uczniów. Wśród nich uczeń klasy V Sebastian Ossowski, który ukończył rok szkolny ze średnią ocen 5,79, co daje najwyższy wynik w szkole. Prócz niego nagrodzono Wiktorię Ossowską i Weronikę Borkowską, które uzyskały średnią 5,75.

Wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Lubaniu wyróżniono czwórkę uczniów. Rok szkolny z najwyższą średnią ocen zakończyła Celia Klein, która dodatkowo zajęła VIII miejsce w Finale Wojewódzkim Igrzysk Dzieci w Trójboju Lekkoatletycznym. Tytuł najlepszej absolwentki szkoły za ubiegłym rok szkolny otrzymała Anna Kropidłowska, która na dodatek zajęła I miejsce w czwórboju na Powiatowych Igrzyskach Dzieci w Czwórboju LA.

Do nagród ufundowanych przez samorząd doszły jeszcze specjalne, ufundowane przez firmę Aqua Sport Magdaleny i Michała Zarach. Karnety na naukę pływania otrzymał reprezentant każdej ze szkół – uczeń z najwyższą średnią. Galę zakończył słodki poczęstunek, czyli tort ufundowany przez wójta.  

D. Tryzna

Komentarze