Gmina Nowa Karczma Inwestycje Samorząd

Nowa Karczma. Oficjalne otwarcie czterech utwardzonych ulic. Typowa dla programu inwestycja

26 sierpnia w obecności przedstawicieli rządu uroczyście otwarto cztery zmodernizowane ulice, które zrealizowane zostały w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Są one najlepszym przykładem jak małe gminy mogą dzięki środkom rządowym realizować szybko i skutecznie inwestycje, które znacząco poprawiają poziom życia mieszkańców.

Na otwarcie ulic: Brzozowej, Olszowej, Dębowej i Sosnowej do Nowej Karczmy przyjechali wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała i wojewoda pomorski Dariusz Drelich. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu z wójtem Andrzejem Pollakiem, przewodniczącym rady Markiem Wołoszykiem i pozostałymi radnymi. Samorząd powiatowy reprezentował starosta Alicja Żurawska. Licznie przybyli też pracownicy urzędu gminy na czele ze skarbnikiem i sekretarzem urzędu. Widać było też mieszkańców okolicznych domów.

Szansa, jaką stworzyły rządowe pieniądze

O inwestycji szerzej opowiedział gospodarz gminy. Zaznaczył, że realizowana była w trudnym, rolniczym terenie, pełnym wzniesień i zagłębień. Ulice objęte inwestycją były do tej pory szutrowe i w okresie jesienno-zimowym trudne do pokonania.

Jak zaznaczył, prace przygotowawcze do inwestycji trwały około dwóch lat. W 2021 roku gmina uzyskała pozwolenie na budowę i dofinansowanie z RFIS w wysokości 6,63 mln zł. Wykonawcą inwestycji została firma Szelbruk, która zaproponowała kwotę około 8 mln zł.

– W ramach zadania wykonana została cała infrastruktura oświetleniowa, wymieniono odcinki z kolizjami, miejscami z historycznymi kawałkami wodociągów azbestowych. Była też przebudowa kolizji z kanalizacją. Teraz jest nowa nawierzchnia z kostki brukowej, piękne chodniki, nowe oświetlenie uliczne i przede wszystkim zmora mieszkańców tego terenu – odprowadzenie wód deszczowych. To jest odcinek 2 km z licznymi rozwidleniami, skrzyżowaniami, abyśmy mogli dotrzeć z miejscowości Lubieszynek do DW 224 – wyliczał wójt A. Pollak.

Podkreślił, że cieszy się, że tak duże zadanie udało się zrealizować jednym ciągiem.

Wystąpienia zaproszonych gości

Po uroczystym otwarciu przedstawiciele strony rządowej wykorzystali moment, aby zwrócić się do zgromadzonych. Wiceminister M. Horała wspomniał o zadaniach jakie realizują programy rządowe. Mówił o ich roli w rozwoju małych samorządów. 

Konkretne kwoty jakie z poszczególnych programów rządowych trafiły do pomorskich samorządów przedstawił wojewoda D. Drelich. Zaznaczył na jaką infrastrukturę zostały one przede wszystkim skierowane. Wspomniał o kolejnych edycjach tych najbardziej znanych programów rządowych i zaprosił do korzystania z nich. W odpowiedzi usłyszał od wójta A. Pollaka, że gmina ma już gotowy plan ich pozyskiwania.

D. Tryzna

Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej

Dzisiaj otwarcie czterech nowych ulic w Nowej Karczmie, które zostały wybudowane z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Polski Ład. Nowa droga to rzecz bardzo oczekiwana przez mieszkańców. Wiem, bo wiele lat temu sam byłem samorządowcem.

Rządowe programy wsparcia służą wszystkim samorządom, ale najbardziej tym najmniejszym, bo te wielkie miasta typu Gdańsk czy Poznań mają wielomilionowe budżety. Natomiast w mniejszych gminach w sytuacji, gdy na swoje wydatki inwestycyjne mają one 2-4 mln zł, to potrzeba kilku lub kilu nasty lat, aby mogły one zrealizować jakąś większą inwestycję. Z ich perspektywy programy rządowe to jest zwiększenie frontu inwestycyjnego o setki procent.

Andrzej Pollak, wójt gminy Nowa Karczma

Gdyby nie wsparcie rządowe, to zadanie zostałoby rozłożone na kilka elementów i podzielone na etapy i te etapy pewnie trwałyby jeszcze przez kolejnych kilka lat. To, że możemy aplikować i że uzyskaliśmy tak duże dofinansowanie spowodowało, że mogliśmy tę inwestycję zrealizować w całości i w takim krótkim terminie. W ostatnim czasie pozyskaliśmy ponad 10 mln zł, a tylko na tę inwestycję 6,6 mln zł. Dzięki niej poprawiło się znacznie bezpieczeństwo w tym rejonie Nowej Karczmy, estetyka i poziom życia mieszkańców. Nie bez znaczenia jest wzrost wartości ich działek.

Komentarze