Wokół nas

Politycy nie mają wakacji.

Region. Walka o głosy wyborców w czasie letniej kanikuły

Premier Mateusz Morawiecki w Stężycy

W tym roku politycy największych ugrupowań nie mają wakacji. Aktywnie zabiegają o głosy wyborców, jeżdżąc po Polsce i osobiście spotykając się z mieszkańcami regionów. W niedzielę do Stężycy zawitał premier Mateusz Morawiecki. W Kartuzach pojawił się poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza.

W minioną niedzielę w Stężycy odbył się piknik rodzinny, zorganizowany przez partię Prawo i Sprawiedliwość. Gościem specjalnym imprezy był Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który pojawił się w gronie licznych polityków, w tym parlamentarzystów z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Ponieważ był to piknik rodzinny, premier M. Morawiecki podkreślił, jak ważna w życiu Polaków jest rodzina, która jest i będzie w centrum uwagi polityki państwa i obecnego rządu. Zapewnił, że dopóki u władzy będzie Prawo i Sprawiedliwość, rodzina nie będzie „piątym kołem u wozu”, tak jak chcieliby niektórzy, niechętni polskiej, wielowiekowej tradycji politycy.

Rząd wzoruje się na Kaszubach?

W trakcie swojego przemówienia, premier M. Morawiecki zaznaczył, że docenia przedsiębiorczość Kaszubów z powiatów: kościerskiego i kartuskiego, dbających także o swoją unikalną tradycję.

– Kaszuby, powiaty kartuski i kościerski, to ziemie przedsiębiorczości, które są także atrakcyjne pod względem turystycznym – powiedział premier M. Morawiecki. Bardzo się cieszę, że łączycie tu przedsiębiorczość z tradycją, kulturą kaszubską,  z Polską której Kaszuby są nieodłączną częścią – kontynuował premier M. Morawiecki. W dalszej części przemówienia premier podziękował organizatorom pikniku za wspaniałe przyjęcie, za oprawę w której kaszubskie stroje i obrzędy stanowiły pokaz kultury niespotykanej w innych regionach Polski. Premier wyraził wdzięczność mieszkańcom za kultywowanie i przywiązanie do tradycyjnych wartości i „pozazdrościł” nieco malowniczych krajobrazów.

„Jesteśmy dumnym, ambitnym narodem”

W następnej części swojego wystąpienia premier M. Morawiecki dobitnie podkreślił, że Polska wraca obecnie na właściwe miejsce w dziejach Europy.

– Według ostatniego rankingu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w najbliższej przyszłości Polska rozwijać się ma najszybciej ze wszystkich krajów, zrzeszonych w tej prestiżowej organizacji – powiedział premier M. Morawiecki. Jesteśmy dumnym, ambitnym narodem, który wraca na należne mu miejsce w Europie. Możni tego świata liczą się z nami coraz bardziej i widać to na wielu przykładach – dodał premier M. Morawiecki. Gość specjalny pikniku spotkał się także osobiście ze strażakami z OSP oraz odwiedził stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, od których otrzymał drobne upominki.

Poseł Krzysztof Brejza przestrzega

W Kartuzach gościł z kolei poseł Krzysztof Brejza, który pojawił się tam z doskonale znanym i cenionym w naszym regionie posłem Stanisławem Lamczykiem. Poseł K. Brejza skupił się głównie na ostrzeżeniu mikro i makroprzedsiębiorców przed podwyżkami cen energii, sięgającymi nawet 70 proc. Warunkiem uniknięcia podwyżek było złożenie do dnia 29 lipca oświadczenia w sprawie zamrożenia cen energii. Obaj posłowie apelowali do kartuskich i kościerskich przedsiębiorców, by jak najszybciej złożyli wymagany druk.

– Mija bardzo ważny termin, ustanowiony przez władze, złożenia tego niepozornego druku. Sprawa ta dotyczy przedsiębiorców, sklepikarzy, właścicieli warsztatów samochodowych, wszelkich zakładów usługowych. Jeśli nie złożą tego druku, będą płacić za prąd od 40 do 70 proc. więcej – apelował poseł Krzysztof Brejza.

Podwyżki uderzą również w PKM?

Również poseł Stanisław Lamczyk wyraził zaniepokojenie całą sytuacją, z uwagi na fakt, że zaledwie 5 proc. z uprawnionych ponad 2 mln podmiotów złożyło oświadczenie i to w przeddzień zakończenia ich przyjmowania.

– Co to jest za termin? Większość osób jest wówczas na urlopach. Do tego wnioski są nieczytelne. Jeśli podrożeją ceny prądu, wszystko wówczas pójdzie w górę – wyraża obawy Stanisław Lamczyk. 

 Z informacji, jakich udzielił poseł Lamczyk wynika, że Pomorska Kolej Metropolitalna będzie płaciła o 15 mln zł rocznie więcej za prąd.

– Popatrzmy w jakiej sytuacji jest Urząd Marszałkowski: Czy mają podnosić ceny biletów? – zastanawia się poseł S. Lamczyk.

Politycy PO osobiście przeprowadzili akcję informacyjną wśród kartuskich i kościerskich drobnych przedsiębiorców.

S.SZ+BM

Komentarze