Gmina Kartuzy Wokół nas

Powiat kartuski. Wiec poparcia dla walczącej z najeźdźcą Ukrainy. ,,…Jesteśmy z Wami…’’

W obecności przedstawicieli władz miasta i powiatu oraz byłego konsula Ukrainy w Polsce, odbył się w niedzielę na kartuskim rynku wiec poparcia i solidarności z narodem ukraińskim. Wśród jego uczestników byli nie tylko mieszkańcy powiatu, ale również przebywający tu Ukraińcy.

Na terenie powiatu kartuskiego mieszka i pracuje ponad 5,5 tys. Ukraińców. Przez lata stali się naszymi sąsiadami, kolegami z pracy czy przyjaciółmi. Część z nich była obecna na wiecu, inni podczas mszy grecko-katolickiej, która odbywała się w kaplicy Sióstr Miłosierdzia w Kartuzach. Pytani o sytuację na Ukrainie odpowiadali przede wszystkim, że są pełni obaw o swoich najbliższych, niektórzy z nich mają rodziny na wschodzie kraju, w miejscach gdzie dziś toczą się walki. Jeżeli udaje im się dodzwonić, to słyszą w tle odgłosy wojny. Martwią się szczególnie ojcowie i matki, którzy pozostawili swoich współmałżonków i dzieci. Co niektórzy podejmują decyzję o ściągnięciu ich do Polski.

– Miałem bilet na początek marca. Teraz przepadł. Po tym jak na Żytomierz spadły rakiety uradziliśmy z żoną, że z dziećmi przyjedzie do mnie. Nie wiem jak jest teraz na granicy w Hrebenne – mówi Jewhenij

Jak usłyszeliśmy od właścicieli firm, w których pracują Ukraińcy, wielu z nich decyduje się na taki krok. Ale są też sytuacje, że mężczyźni w młodym wieku podjęli decyzje o powrocie do Ukrainy, aby walczyć z agresorem.

Potrzebują środków walki

O potrzebach Ukrainy mówił m.in. na wiecu w Kartuzach Łew Zacharczyszyn, były konsul Ukrainy w Polsce. Podkreślił, że teraz Ukraińcy najbardziej potrzebują broni i wyposażenia żołnierskiego. Chodzi szczególnie o kamizelki kuloodporne i hełmy, a są to rzeczy bardzo drogie. Poprosił o wsparcie finansowe, aby można było to zakupić. Gość specjalny wiecu dużo mówił też na temat wsparcia, które już Ukraina otrzymała i serdecznie za nie dziękował. 

Wystąpienia naszych samorządowców

Starosta Bogdan Łapa i burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński poinformowali o przygotowaniach samorządów do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. W sumie na terenie powiatu kartuskiego będzie dostępnych ponad sześćset miejsc. Organizowane są punkty, gdzie gromadzona jest wszelkiego rodzaju pomoc. W ramach jej organizacji dzisiaj ruszą punkty zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy w kartuskich szkołach. W dniu wczorajszym odbyła się zbiórka na rzecz pomocy dla Ukraińców w kościołach dekanatu kartuskiego. Dzisiaj w Komendzie Powiatowej PSP gromadzone jest wsparcie, jakiego udzieliły strażakom na Ukrainie nasze jednostki OSP. Szerzej o tym pisaliśmy wcześniej. Powiat przygotowuje się organizacyjnie na przyjęcie pierwszych uchodźców. Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Komentarze