Gmina Dziemiany Gmina Lipusz Powiat kościerski

Powiat kościerski. Beneficjenci RFIL. Z całego powiatu wsparcie dostała tylko gmina Lipusz i Dziemiany

Rozdzielono kolejną transzę Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do dwóch samorządów z powiatu kościerskiego trafi łącznie suma ponad 1,65 mln zł. Gmina Dziemiany i Lipusz przeznaczą dofinansowania na modernizację dróg. Wielkim poszkodowanym są gmina Karsin i Stara Kiszewa.

W I edycji konkursu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych powiat kościerski obłowił się. Dofinansowanie dostało wówczas sześć samorządów. Wielkie zdziwienie co poniektórych i nawet zazdrość budziła kwota, którą otrzymało Miasto Kościerzyna. Było to prawie 13 mln zł. Jeszcze więcej środków otrzymał powiat. Właściwie każdy wniosek złożony przesz starostwo uzyskał większe lub mniejsze dofinansowanie. Alicję Żurawską starostę kościerskiego rozpierała radość, że będzie mogła dalej prowadzić intensywny program inwestycyjny, z którego powiat kościerski jest znany od kilku lat.

Niestety w tej beczce miodu znalazło się też trochę dziegciu. Ani złotówki na swoje projekty nie dostały gmina Karsin, Dziemiany i Stara Kiszewa. Włodarze tych samorządów ostatecznie pogodzili się z tym stanem rzeczy i mieli nadzieję, że w następnym rozdaniu rząd będzie o nich opamiętał.

,,Powalczyli’’ o swoje projekty

Wnioski do kolejnego rozdania można było składać do 28 grudnia ubiegłego roku. Jeszcze wcześniej wójt Leszek Pobłocki podjął rozmowy ze wszystkimi, którzy mogliby lobbować na rzecz gminy Dziemiany. Jak mówił na początku roku, odbył spotkanie z Wojewodą Pomorskim Dariuszem Drelichem i parlamentarzystami z naszego regionu. Wspomniał też o liście wysłanym do właściwego ministerstwa.

Podobne działania na rzecz gminy Karsin podjął wójt Roman Brunke. Włodarzowi gminy na sercu leży budowa nowej strażnicy dla druhów z Karsina, i tego właśnie dotyczył składany wniosek. Jak mówił nam miesiąc temu, był dobrej myśli.

Wyniki grudniowego rozdania

Niestety gmina Karsin nie znalazła się na liście beneficjentów II edycji konkursu RFIL. Tak samo gmina Stara Kiszewa. Gmina Liniewo, Nowa Karczma, Miasto i Gmina Kościerzyna można byłoby powiedzieć, że otrzymały środki w I edycji, więc teraz mogą poczekać.

Rezultat przyniosły działania wójta Leszka Pobłockiego. Gmina Dziemiany wnioskowała o 650 tys. zł i taką też kwotę zyskała. Pieniądze zostaną przeznaczone na przebudowę ul. Górnej w Dziemianach poprzez wykonanie nawierzchni asfaltowej wraz z rozbudową sieci wod-kan.

O wyjątkowym szczęściu może mówić także wójt Mirosław Ebertowski. Gmina Lipusz nie dość, że dostała dofinansowanie w I edycji, to teraz również. Samorząd wnioskował o kwotę ponad 1 mln zł wsparcia, bo na tyle wycenił realizację inwestycji. Chodzi o przebudowę ul. Spacerowej w miejscowości Lipusz. Rząd w całości przyznał kwotę, o którą starła się gmina.

Red.

Ulica Górna w Dziemianach, która będzie przebudowana.

Komentarze