Inwestycje Powiat kościerski

Powiat kościerski. Inwestycje starostwa. Jedne powstają a kolejne są przygotowywane

Pomimo pandemii nie wyhamowuje rozbudowa infrastruktury należącej do powiatu kościerskiego. Półmetek minęła budowa hali sportowej przy ,,Budowlance” oraz ścieżki rowerowej do Wiela. Starostwo zakończyło montaż finansowy kolejnej inwestycji – budynku usług turystycznych w PCM Garczyn.

Najważniejszą inwestycją oświatową powiatu jest niewątpliwie zadanie budowy hali sportowej i parkingu przy ZS nr 2 oraz remont sali istniejącej w tej placówce. Wartość tej inwestycji to prawie 6,85 mln zł.  Powiat pozyskał na nią, 50 proc. dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Realizuje ją Przedsiębiorstwo ECOZET z Kalisk Kościerskich.  Prace rozpoczęli 7 kwietnia ubiegłego roku, a ich zakres jest ogromny. W ramach inwestycji ma powstać  hala sportowa o wymiarach wewnętrznych 43,00 x 23,00 m i wysokości 14,34 m wraz z łącznikiem, zapleczem socjalnym oraz remontem istniejącej sali. Nową halę, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, podzielono na salę gimnastyczną oraz zaplecze socjalno-sanitarne, toalety, pomieszczenie dla trenerów, szatnie, magazyn.

20 października na dachu hali zawisła wiecha. Od tego czasu wykonano  stolarkę okienną oraz drzwiową. Obecnie trwają prace  związane z instalacjami elektrycznymi oraz teletechnicznymi  i wykonywane są   tynki wewnętrzne. Równolegle prowadzone są prace remontowe w istniejącej sali gimnastycznej.  Zaplanowano, że obiekt ma być gotowy na rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22.

Połączy Wiele z Kaszubską Marszrutą

Daleko zaawansowane są też prace przy budowie ścieżki rowerowej od granicy powiatu do Wiela. Wartość inwestycji to niecałe 900 tys. zł, ale 460 tys. zł na tę inwestycję przekazała gmina Karsin. Całkowita długość ścieżki to 2,2 tys. MB. Zadanie to realizuje firma Dominika Brzezińskiego ze Sznurków. Weszła na plac budowy w grudniu 2020 r. Zaczęli od wykonania trudnego odcinka przy J. Zmarłym Małym, gdzie trzeba było zamontować betonowe ,,elki” i wypełnić je ziemią, aby pozyskać 2,5 m pasa na ścieżkę. W ubiegłym tygodniu firma może się pochwalić wykorytowaniem trasy ścieżki na całej długości biegnącej przez tereny leśne. Na wielu odcinkach wykonano również cementową podsypkę.  Firma ma czas do końca maja, aby uporać się z zadaniem.

Zaplanowali następną inwestycję

Dotyczy ona Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie i ma wzmocnić potencjał turystyczny tego pięknego miejsca. W ostatnich latach przeprowadzono tu kilka inwestycji, dzięki którym centrum otrzymało min. nową  marinę i stołówkę. Problemem w nim jest jakość bazy noclegowej poza jednym nowym pawilonem pozostałe baraki i domki wymagają gruntownego remontu. O potrzebach tych mówił min. pod koniec 2019 nowy dyrektor obiektu Wiesław Baryła. Stąd w ubiegłym roku powiat złożył do Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych wniosek o  dofinansowanie budowy budynku usług turystycznych w PCM. Projekt przewiduje 10 osobnych pokoi dla 36 osób z niezależnymi wejściami, węzłem sanitarnym oraz aneksem kuchennym. Wniosek otrzymał 400 tys. zł dofinansowania. Dodatkowo starostwo aplikowało o pomoc finansową do PEFRON-u i otrzymało 370 tys. zł. W ten sposób samorząd ma zabezpieczone środki na całą inwestycję, gdyż jej kosztorys wynosi około 800 tys. zł. Jak informuje starosta Alicja Żurawska w najbliższym czasie powiat ma ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy. Do tematu będziemy powracać.

Red.

Budowa ścieżki rowerowej od granicy powiatu do Wiela.
Budowa hali sportowej i parkingu przy ZS nr 2 oraz remont sali istniejącej w tej placówce.
Nowoczesny budynek turystyczny powstanie w PCM w Garczynie.

Komentarze