Gmina Kartuzy Miasto Kościerzyna Wokół nas

Region. Boże Ciało na Kaszubach. Udziałem w procesjach pokazaliśmy swoją wiarę

We wszystkich parafiach naszego regionu przeszły procesje z Najświętszym Sakramentem, które były świadectwem naszej wiary. Ta tradycja w Polsce sięga XV wieku i jak pokazują zdjęcia nadal jest bardzo żywa.

W procesjach Bożego Ciała otwieramy nasze serca na Jezusa Chrystusa ukrytego w Najświętszym, Sakramencie i przechodzimy ulicami naszych miejscowości czy parafii. Dziś Boże Ciało to święto, które obok Wielkanocy i Bożego Narodzenia gromadzi największą liczbę wiernych. Działa tu dziedziczność wiary, którą jak mówią fachowcy, „dzisiejsze czasy” starają się złamać. Widząc ogromną ilość rodzin z dziećmi, nawet z tymi najmniejszymi, młodzież, jest nadzieja że „wiarę ojców dochowamy”. Przecież zawołaniem kaszubskim jest „Më trzimómë z Bògã”.

W Kartuzach inaczej niż w Kościerzynie

W Kościerzynie procesja była jedna dla trzech miejskich parafii. Przeszła ulicami: Kościelną, Długą, 8 Marca, Piechowskiego, Skłodowskiej i ks. Zmartwychwstańców. To co wyróżniało kościerską procesję, to dywany kwietne rodem jak te ze Spycimierza i Łowicza przed niektórymi ołtarzami oraz udział orkiestry dętej.

W Kartuzach do pandemii było tak samo, ale od roku każda z parafii ma swoją procesję. Ta z kartuskiego „Raju Maryi” ruszyła ulicami: Klasztorna, Wzgórze Wolności, Mickiewicza, Reja, Chmieleńska, Wzgórze Wolności, Plac św. Brunona i Klasztorna. W parafii św. Kazimierza przeszła przez Rynek, ul. Dworcową, Hallera, Parkową, Gdańską i Kościuszki. Procesja z parafii św. Wojciecha przeszła ul. Piłsudskiego, Zamkową i drogami osiedlowymi.

Tegoroczne procesje cieszyły dużą frekwencją wiernych. Ich charakter był dziękczynny i radosny.  

Kanon procesji

Każdą procesję Bożego Ciała łączą cztery ołtarze. Przy pierwszym była czytana Ewangelia św. Mateusza, przy drugim – Ewangelia według św. Marka. Przy trzecim ołtarzu odczytano Ewangelię według św. Łukasza, a przy czwartym – św. Jana.

Jak mówił przy czwartym ołtarzu procesji w parafii WNMP w Kartuzach ks. proboszcz Piotr Krupiński, dziś szczególnie powinniśmy dbać, aby nasze rodziny były silne wiarą, bo silne rodziny tworzą silne państwo, a dziś ta zgoda jest nam szczególnie potrzebna.

D. Tryzna

Komentarze