Wokół nas

Region. Coraz bardziej poszerza się zakres pomocy dla uchodźców. Pomoc od samorządu pomorskiego, PKM i zasiłki od rządu

Trwa pospolite ruszenie, dzięki któremu do walczących Ukraińców i uchodźców trafia potrzebna pomoc. W działania dla uchodźców włączył się również samorząd pomorski. Niezwykle ważna dla ich dalszego losu była decyzja rządu, aby objąć uchodźców zasiłkami.

Po apelu o pomoc dla Ukrainy marszałka Mieczysława Struka, samorząd pomorski zrobił kolejny krok.

Trzy dni temu Sejmik Pomorski podjął decyzję o przekazaniu z rezerwy budżetowej miliona złotych dla pomorskich organizacji pozarządowych, dla Ukrainek i Ukraińców, którzy po przyjeździe na teren województwa pomorskiego będą potrzebowali wsparcia.

– Radni przyjęli tę uchwałę jednomyślnie. To wyraz naszej sympatii i solidarności z walczącą Ukrainą – tak podsumował decyzję Sejmiku radny Piotr Karczewski, we wtorek 1 lutego na uroczystości w Wielkim Klinczu.

Środki mają być przeznaczone przez organizacje pozarządowe na zapewnienie potrzeb socjalno-bytowych uchodźców. Chodzi m.in. o zorganizowanie miejsc pobytowych, wyżywienia, a także opieki psychologicznej i podstawowych usług społecznych.

Pomoc kościerskiego szpitala

Pomocy dla uchodźców podejmują się również szpitale zarządzone przez samorząd pomorski. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie zgłosił swoją gotowość do pomocy osobom rannym w wyniku starć militarnych, żołnierzom, cywilom, w tym kobietom i dzieciom. Na chwilę obecną w razie takiej konieczności deklarowanych jest 69 miejsc szpitalnych. Już niedługo w placówce dostępne będą translatory do komunikacji personelu z pacjentami zza granicy.

Bezpłatne przejazdy pociągami

Również od ostatniego poniedziałku, do odwołania, uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować pociągami regionalnymi na terenie całego województwa. Bezpłatne przejazdy dotyczą pociągów Polregio oraz SKM. Do podróży wystarczy paszport lub inny dokument potwierdzający ukraińskie obywatelstwo.

Zasiłki z GOPS-ów

Kolejną pomocą dla uchodźców z terenu Ukrainy będą zasiłki wypłacane przez samorząd.

– Są one ujęte w projekcie ustawy, którą wkrótce zajmie się Sejm. Mam nadzieję, że prace nad nią pójdą bardzo szybko, że będzie zgoda ponad podziałami w tak trudnej dla naszych sąsiadów sytuacji. Przyjęcie ustawy pozwoli nam sfinansować samorządom koszta, które poniosły od początku akcji pomocy dla uchodźców – mówił dziś nam wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Na poniedziałkowej wideokonferencji z wojewodą samorządowcy usłyszeli, że mają rejestrować przybyłych na tereny ich gmin uchodźców. Listy te będą podstawą dla wojewody do objęcia uchodźców zasiłkami. Wypłacać je będą Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej.

Nad/opr.red

Fot. Pomorski Urząd Wojewódzki

Komentarze