Gmina Kartuzy

Dzierżążno k. Kartuz. Market KABE w ,,Smakach Pomorza’’. Kuchmistrz Krzysztof Szulborski przygotowuje kolejną niespodziankę

,,Smaki Pomorza’’ to cykliczny program mający na celu promocję konkretnych miejsc w regionie i związanych z nimi smaków. To pokazywanie kuchni pomorskiej – kuchni wyjątkowej. Jest taka, bo czerpie z bogatej kuchni regionów takich jak Kaszuby czy Kociewie. Dodatkowo jest nasączona tradycjami kuchni, które przywieźli tu ze sobą, tu na Pomorze, mieszkańcy dawnych kresów, centrum kraju czy przesiedleńcy z Bieszczad. To wszystko sprawia, że w kuchni pomorskiej spotykamy smaki tylko tu występujące.

Wydobywaniem ich zajął się mistrz kuchni Krzysztof Szulborski prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich. To osobowość kulinarna, organizator, autor, promotor i pomysłodawca wielu wydarzeń kulinarnych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim, a nawet światowym.

Jednym z nich jest cykliczny program telewizyjny ,,Smaki Pomorza’’. Mistrz K. Szulborski prowadzi w nim widzów po różnych zakątkach Pomorza pokazując związane z nimi potrawy – smaki. Od tatara ze śledzia ,,na nordzie’’ po placuszki waniliowe karmelizowane buraczkami na Kociewiu. Kolejny odcinek programu powstanie 3 marca w centrum Kaszub w godz. 10-13, w miejscowości Dzierżążno koło Kartuz, przy Markecie KABE.  Zapraszamy wszystkich miłośników programu i kuchmistrza K. Szulborskiego.

Skosztuj osobiście ,,Smaków Pomorza’’.

D. Tryzna

Krzysztof Szulborski – prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich

Od 2004 jest organizatorem Mistrzostw Polski w Potrawach z Ryb Morskich–Dorszowe Żniwa. W latach 2004–2007 był organizatorem Kulinarnych Mistrzostw Drużyn Kucharskich Juniorów. Od 2017 jest również organizatorem Ogólnopolskiego Sylwestra dla Szefów Kuchni i Cukierni. Organizował pokazy kulinarne: Kuchnie Europy w Gdańsku (2004), podczas Targów Wyposażenia i Żywności w Gastronomii Baltpiek i Gastroexpo (2005–2015) oraz w czasie Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku (2005–2007). Był organizatorem konkursów kulinarnych: Zielone Czapki z firmą Bonduelle (2007), Pomuchel w Łebie (2005), Kreator Smaku (2004–2007). Brał udział w wydarzeniach kulinarnych: Największy Pieróg (2004), Kucharze dzieciom, czyli w krainie obżarstwa (2004), Śledź karnawał z Gazetą Wyborczą (2005), bicie Rekordów Guinnessa w największej porcji grillowanej ryby (2004) i w gotowaniu największej ilości zupy jarzynowej (2005).

Organizował wyjazd kucharzy i cukierników na Olimpiady Kulinarne IKA 2008 i 2012 („Pomerania-Culinary Team of Poland), 2016 („National Culinary Team of Poland”– srebrny medal) oraz w 2020 („Culinary Team of Poland”– brązowy medal).

Komentarze