Gmina Szemud Samorząd Wokół nas

Region. Program „Pomorskie Kąpieliska”. Liczny udział gmin w programie, który jest „strzałem w dziesiątkę”

Samorząd pomorski jako jeden z głównych celów stawia sobie rozwój turystyki wodnej i rekreacji w regionie. Dobrze temu służą inwestycje z takich programów jak Pomorskie Szlaki Kajakowe, Pętla Żuławska czy Zatoka Gdańska. Pojawił się kolejny pt. „Kąpieliska Pomorskie”, który ma służyć zwiększeniu liczby bezpiecznych kąpielisk. Spotkał się z ogromnym zainteresowaniem gmin.

Nasz region może poszczycić się znaczną liczbą ponad stu strzeżonych kąpielisk, obejmujących zarówno tereny nadmorskie, jak i śródlądowe. Ich organizatorzy stoją przed dużym wyzwaniem, jakim są zwiększone wydatki na ich utrzymanie i zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Okazuje się, że liczne obiekty kąpielowe wymagają zwyczajnej modernizacji. Jednym z głównych problemów jest brak podjazdów dla osób niepełnosprawnych czy…toalet.

Niektóre lokalizacje całkowicie nie spełniają obecnie wymaganych norm. Coraz więcej naturalnych kąpielisk istnieje bez odpowiedniego nadzoru lub regulacji.

– Wdrożenie standardów odgrywa kluczową rolę w tworzeniu infrastruktury, która jest atrakcyjna wizualnie i dostosowana do celu. W związku z tym przygotowanie i wykonanie skutecznych regulacji rozwojowych ma ogromne znaczenie. Stąd chęć udziału w naszych programie zgłosiły już 64 samorządy – informuje Hanna Jetter, kierowniczka Referatu Projektów Infrastrukturalnych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Zgłoszenia z naszych powiatów

Do przedsięwzięcia z powiatu kartuskiego swój udział zgłosiło pięć samorządów. Gmina Kartuzy zgłosiła kąpielisko w Sianowie, w Brodnicy Dolnej oraz nad Jeziorem Klasztornym Dużym w Kartuzach. Gmina Sierakowice oraz Chmielno również zgłosiły po trzy kąpieliska do modernizacji, gmina Stężyca dwa, zaś Sulęczyno jedno.

W powiecie kościerskim gmina Karsin zgłosiła trzy kąpieliska. Natomiast gmina Dziemiany, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa oraz gmina miejska i wiejska Kościerzyna po jednym jeziorze.

Do programu przystąpiła również gmina Szemud, zgłaszając dwa kąpieliska.

UM/opr.red

Komentarze