Powiat kartuski Powiat kościerski Wokół nas

Region. „…Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”. Niedawno byli jeszcze wśród nas

W minionym roku zmarło wiele wybitnych osobowości, które zapisały się w pamięci mieszkańców Kaszub w szczególny sposób. To Ci, którzy inicjowali pożądane i oczekiwane przedsięwzięcia, nieśli pomoc, byli animatorami ciekawych i pożytecznych aktywności, zachęcali lokalne społeczności do działań jednoczących, budujących przyjaźń, służących dobru mieszkańców i grup społecznych.

Ksiądz Jan Twardowski, wielki przyjaciel wszystkich ludzi, poeta, liryk religijny, apologeta chrześcijaństwa w wymiarze praktycznym i historycznym, którego aforyzm eschatologiczny znajduje się w tytule, jest autorem wiersza, służącego za cały komentarz doskonale oddającego tę chwilę zadumy, w czasie której rodzina, przyjaciele i znajomi wspominają pamięć zmarłych:

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą

Zostaną po nich buty i telefon głuchy

Tylko to co nie ważne jak krowa się wlecze

Najważniejsze tak prędkie że nagle się staje

Potem cisza normalna więc całkiem nieznośna

Jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy

Kiedy myślimy o kimś zostając bez niego…

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”

Październik 2020

Ks. kanonik Roman Skwiercz odszedł do wieczności 27 października. Urodził się 1 stycznia 1955 r., w Pucku. Formację do kapłaństwa rozpoczął 21 września 1988 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął w bazylice Mariackiej w Gdańsku 22 maja 1993 r. z rąk abp. Tadeusza Gocłowskiego. Ks. Skwiercz był znany z mistrzowskiej sztuki gawędziarskiej. Wielokrotnie uczestniczył w Wielewskich Turniejach Gawędziarzy, zdobywając czołowe lokaty. Cztery razy zwyciężył, jako laureat Nagrody Głównej w kategorii Hieronima Derdowskiego. Podobny wynik osiągnął w kategorii Józefa Bruskiego. Ostatni raz brał udział w turnieju, jako jego uczestnik w roku 2001 – zdobywając Nagrodę Główną. Na późniejszych turniejach pojawiał się, jako gość – zawsze witany oklaskami.

Dh Bronisław Firkus był wieloletnim prezesem OSP Nowe Czaple. Odszedł w wieku 65 lat, człowiek czynu o wielkim sercu dla bliźnich. Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziła go rodzina, przyjaciele oraz licznie zgromadzona brać strażacka.

Teresę Żołnowską, nauczycielkę z I LO pożegnali rodzina i dawni uczniowie. Przez kilkadziesiąt lat pomagała młodzieży zgłębiać tajniki „królowej nauk”. Ceniona matematyczka zmarła w czwartek, 15 października 2020 r. w wieku 81 lat.

Listopad 2020

Ks. Tomasz Krajna – były wikariusz parafii św. Marcina w Sierakowicach. Zmarł po ciężkiej chorobie. Kapłan był wikariuszem parafii św. Marcina w Sierakowicach w latach 2017 – 2019. W ostatnich latach był kapelanem u Sióstr Niepokalanek w Kościerzynie.

Dh Jan Cichosz odszedł na wieczną służbę w wieku 82 lat. Wieloletni członek i prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Stężycy, jak i prezes gminny OSP w Stężycy.

Ks. proboszcz Zygfryd Łobocki zmarł 7 listopada.  Ksiądz Z. Łobocki trafił do parafii pw. Św. Trójcy w Sulęczynie w końcu kwietnia 1989 roku. Do połowy grudnia 2002 roku był jej proboszczem. Ostatnie lata spędził w Domu Kapłana Seniora w Chojnicach. Miał 91 lat.

Alicja Jaworowska – długoletni nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach. Była radna Rady Miejskiej w Kartuzach. Odeszła 28 listopada w wieku 62 lat.

Grudzień 2020

Michał Marusik były europoseł i prezes Kongresu Nowej Prawicy z gminy Przodkowo. Poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 2014-2019, człowiek ideowej prawicy. Od lat był mieszkańcem powiatu kartuskiego, gminy Przodkowo.

Dh Gerard Stenka wieloletni strażak-ochotnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Stężycy. Służył przez blisko 50 lat. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany.

Styczeń 2021

Adam Hapka – właściciel Chaty Baryła w Zdunowicach. Wielki społecznik, miłośnik Kaszub, tradycji i kultury kaszubskiej, szafarz, a przede wszystkim wspaniały człowiek o wielkim sercu. Miał 51 lat.

Henryk Baszanowski – kamerzysta i aktywny „rejestrator” lokalnej historii. Za swoją wieloletnią działalność wielokrotnie był nagradzany, między innymi w 2018 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Starosty Powiatu Kościerskiego „Serce Kaszub 2017”. Był zawsze pogodny, uśmiechnięty i pomocny.

Dh Stanisław Ramczykowski – wieloletni strażak-ochotnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłobuczynie. Służył przez blisko 70 lat. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany.

Luty 2021

Pelagia Okroj – mama biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Arkadiusza Okroja. Zmarła 9 lutego w wieku 77.

Wacław Kirkowski – były dyrektor szkoły w Staniszewie. Pedagog, nauczyciel, kompozytor, i dyrygent. Przez wiele lat pełnił też funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Staniszewie. Miał 89 lat.

Hubert Hoppe, propagator kaszubszczyzny i były kartuski radny, zaangażowany działacz kaszubski, były pracownik Urzędu Miejskiego w Kartuzach i członek kartuskiej rady miejskiej.

Krystyna Kliszewska – ostatnio pełniła funkcję sekretarza Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Była też członkiem zarządu Towarzystwa Miłośników Kartuz. Mimo wieku angażowała się w wiele inicjatyw na rzecz Kartuz. Od wielu lat była współorganizatorką konkursu pn. ,,Czystość, ład, porządek i estetyka- naszą wizytówką”, dzięki czemu przybywało ukwieconych balkonów.

Marzec 2021

Alicja Meyer przez 41 lat pełniła funkcję przewodniczącej dziemiańskich gospodyń. W pamięci swoich koleżanek pozostanie jako osoba o wielkim sercu niezwykle zaangażowana w sprawy swojej lokalnej społeczności. Miała 74 lata.

Maria Kurr-Wenta – ceniona kartuska pediatra. Lekarka, która otoczyła opieką lekarską trzy pokolenia mieszkańców Kartuz. Była ogromnie zaangażowana w swoją pracę, a po pomoc do niej można było się udać niezależnie od pory dnia i nocy. Miała 78 lat.

Rudolf Kręcki – mistrz rogarstwa z Chmielna Był niezwykle utalentowanym mistrzem rogarstwa. Zajmował się rzemiosłem, które praktykowało na Pomorzu zaledwie kilka osób, jako jedyny zamienił pracę w rogach w sztukę. Miał 80 lat.

Dh Edward Konkel w wieku 82 lat odszedł na wieczną służbę. Był zasłużonym strażakiem, wieloletnim członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierakowicach, człowiekiem czynu o wielkim sercu.

Ks. Gerard Janikowski – wspaniały kapłan i dobry człowiek. Liturgia pogrzebowa odbyła  się w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie pod przewodnictwem ks. bpa Arkadiusza Okroja.

Maj 2021

Krzysztof Niklas kartuski zapaśnik W 2014 roku zdobył mistrzostwo świata kadetów. Z zapasami związany był od dziecka. Wielokrotnie reprezentował kartuski klub GKS Cartusia na zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jako pierwszy w historii kartuskiego klubu zdobył złoty medal Mistrzostw Świata Kadetów w Zapasach organizowanych w 2014 roku na Słowacji. Zdobył też wiele zaszczytnych tytułów. W 2017 roku udało mu się wywalczyć tytuł mistrza Polski juniorów. Rok później zgarnął tytuł mistrza Polski młodzieżowców i wicemistrza Polski seniorów.

Andrzej Formela – długoletni prezes GKS Cartusia Kartuzy Wieloletni prezes klubu GKS Cartusia Kartuzy. W kartuskim środowisku sportowym działał wiele lat, szczególnie udzielając się w sekcji piłki nożnej kartuskiego klubu a później w pozostałych sekcjach Cartusii. Obecny był zarówno w chwilach największych sukcesów zawodników Cartusii jak i w momentach trudnych, kiedy nie wszystko układało się jak należy. Miał 68 lat.

Czerwiec 2021

Dha Wanda Deyk -zasłużona członkini Ochotniczej Straży Pożarnej w Przodkowie. Przez wiele lat pełniła funkcję członka zarządu do spraw kultury i prowadzenia dokumentacji historii swojej jednostki. Zadania te realizowała wpierając również działania swojego męża Leona Deyka, wieloletniego komendanta gminnego ZOSP RP i naczelnika OSP. 

Sierpień 2021

Ks. Piotr Bulczak CR – posługiwał w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie był także katechetą w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Kościerzynie.

Październik 2021

Henryk Musa – kaszubski poeta. Wieloletni członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Stowarzyszenia Twórców Polskich. Wydał osiem tomików poezji i kilka zbiorów esejów, w których opiewał rodzinne strony, a także umiłowane podkościerskie Konarzyny, w których chętnie przebywał u schyłku życia. Doceniono go za to między innymi prestiżową kaszubską nagrodą „Skrą Ormuzdową”, o którą wnioskował jego oddział ZKP w Baninie, a którą cenił sobie w sposób szczególny.

BM

Komentarze