Gmina Kartuzy Kultura Wokół nas

Sianowo/Staniszewo. Jubileusz 30-lecia miejscowego oddziału ZKP. Trzydzieści lat pod opieką Sianowskiej Madonny

W ubiegłą niedzielę Zrzeszeńcy z Sianowa i przybyli na uroczystość goście rozpoczęli świętowanie jubileuszu od mszy świętej w sianowskim sanktuarium. Dalsze uroczystości odbyły się w szkole w Staniszewie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński i Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt.

Początki sianowskiego oddziału ZKP sięgają lipca 1993 roku. Odbyło się wtedy zebranie założycielskie, które to prowadził Benedykt Karczewski z Kościerzyny. Powołano zarząd, który tworzyli: prezes- Andrzej Kobiela, sekretarz-Maria Wenta, skarbnik- Tadeusz Gołąbek. Członkami zostali: Bogdan Gruba i Franciszek Szwaba. Ostatecznie nazwa partu brzmiała: Sianowski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego z siedzibą w Koloni. W pierwszych latach oddział liczył ponad trzydziestu członków, ale potem jego działalność przycichła. Reaktywowana została na początku 2001 roku. Wybrano nowy Zarząd z prezes Marią Wentą, wiceprezesem Bogdanem Grubą, skarbnikiem – Andrzejem Bladowskim, sekretarzem- Marianem Reglińskim. Członkami zostali Mirosław Pryczkowski, Stanisław Okroj i Tadeusz Belgrau. Sześć lat później oddział otrzymał sztandar. Na jego awersie widnieje Sianowska Madonna. Od tego czasu poczet sztandarowy i jego członkowie są widoczni w najważniejszych wydarzeniach związanych ze Zrzeszeniem np. Sianowskim Odpuście.

Niedzielna uroczystość

Po mszy w sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub jej uczestnicy przenieśli się do Szkoły Podstawowej w Staniszewie. Stanęły tam poczty sztandarowe Zarządu Głównego ZKP i sąsiednich oddziałów. Wśród uczestników delegacje oddziałów Zrzeszenia z całego powiatu kartuskiego, samorządowcy i sympatycy Zrzeszenia. Oprawę muzyczną zapewniała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic.

Zaczęto od odśpiewania hymnu kaszubskiego, a później została przedstawiona historia oddziału. Częścią uroczystości było przyjęcie dwóch nowych członków. Legitymacje wręczył im Jan Wyrowiński, prezes ZKP.

Z okazji jubileuszu na ręce szefowej partu spłynęło wiele gratulacji i jubileuszowych życzeń.

Uroczystości jubileuszowe ubogacił szkolny Festyn Kaszubski. Do tematu powrócimy.

D. Tryzna

Komentarze