Gmina Karsin Inwestycje Samorząd

Sztum. Podpisanie umów z kolejnymi beneficjentami środków z PROW. Prawie 877 tys. zł od samorządu pomorskiego dla gminy Karsin

9 czerwca w Sztumie marszałkowie pomorscy Mieczysław Struk i Józef Sarnowski oraz włodarze gmin pomorskich podpisali umowy na dofinansowanie inwestycji drogowych ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wśród beneficjentów tego rozdania była gmina Karsin, która otrzymała środki na budowę ul. Szkolnej i Hallera.

W roku bieżącym w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeprowadzone zostały w sumie 4 konkursy, które objęły 69 umów na realizację lokalnych inwestycji drogowych wartych łącznie prawie 134 mln zł. W drugim rozdaniu, które miało miejsce w Sztumie dofinansowanie otrzymało 12 gmin. Dzięki temu powstanie prawie 15 km dróg gminnych i powiatowych. Wartość podpisanych porozumień to ponad 23 mln zł.

Jedyna gmina z kościerskiego

W szczęśliwej dwunastce znalazła się gmina Karsin. Jej wójt Roman Brunke podpisał umowę i odebrał czek na oprawie 877 tys. zł. To według kryteriów programu dofinansowanie na poziomie 63,63 proc. wartości inwestycji.

Pierwotnie według kosztorysu gminy miała ona kosztować 1,9 mln zł, ale w ogłoszonym przetargu na wyłonienie wykonawcy najkorzystniejsza, złożona przez firmę Henryka Czarnowskiego z Kalisza, wyniosła 1,36 mln zł. Ta oferta została wybrana przez gminę. 

W ramach zadania na ulicach Szkolnej i Hallera ułożone zostanie prawie 700 metrów nowego dywanika asfaltowego o szerokości 5 metrów. Wybudowane zostaną także chodniki, utwardzenia poboczy oraz kanał technologiczny pod przyszłe instalacje teletechniczne. Ponadto zostaną zamontowane elementy zwiększające bezpieczeństwo ruchu drogowego takie jak przejścia dla pieszych, próg zwalniający oraz nowe oznakowanie pionowe i poziome. Realizacja inwestycji rozpocznie się wiosną, a jej zakończenie planowane jest na wrzesień bieżącego roku.

Nad/opr.red

Komentarze