Gmina Przodkowo OSP

Tokary. Druhowie podsumowali rok 2021. Podziękowali za to, co już otrzymali

Spotkanie strażaków-ochotników z Tokar odbyło się po raz pierwszy w wyremontowanej strażnicy, stąd ten fakt dominował w wydarzeniu. Drugim znacznym tematem była zaplanowana na ten rok rozbudowa strażnicy i świętowanie 90-lecia jednostki.

Gośćmi druhów byli wójt Andrzej Wyrzykowski, Komendant Powiatowy PSP mł. bryg Paweł Gil, dh Edmund Kwidziński dyrektor Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP oraz członkowie Zarządu Gminnego ZOSP RP. W spotkaniu uczestniczyli również sponsorzy jednostki Andrzej Stromski właściciel firmy Prestol i Piotr Pośpieszny właściciel zakładu rolnego – współgospodarz obiektu.

Podziękowali władzom i sponsorom

– To spotkanie zaczniemy nietypowo, bo chcielibyśmy na początek zrobić takie małe podziękowanie za to, co już mamy. Za piękną salę. Za wyremontowaną, ocieploną strażnicę. Za ogrzewanie gazowe – to ciepło, które na pewno czujecie – mówił dh Tomasz Węsiora prezes jednostki.

Podziękowali włodarzowi gminy wójtowi Andrzejowi Wyrzykowskiemu za zorganizowanie pieniędzy i funduszy na remont strażnicy i jej rozbudowę. Podziękowania trafiły również do Komendanta Powiatowego PSP, który przez swoje działania przyczynił się również do tego faktu. Obok nich stanęli sponsorzy: P. Pośpieszny i A. Stromski. Firma tego ostatniego wygrała przetarg na realizację remontu, dzięki któremu w remizie pojawił się nowoczesny węzeł sanitarny, została zmodernizowana kuchnia i odświeżone całe wnętrze obiektu.

Docenili swoich kolegów

W drugim etapie podziękowań władze jednostki doceniły tych druhów, którzy dali od siebie więcej. Jak zaznaczył prezes, przygotowano dla nich dwa specjalne, jedyne takie w świecie kubki-upominki. Pierwszy otrzymał Albin Potrykus, który kupił szafkę warsztatową i wyposażył ją w sprzęt. Drugi przeznaczony został dla Roberta Sobisza w podziękowaniu za szafki ubraniowe do garażu. Jedna już jest, a druga niedługo dojedzie.

Honory dla wyróżniających się strażaków

Na wniosek zarządu jednostki w imieniu Zarządu Oddziału Wojewódzkiego jego dyrektor dh E. Kwidziński wręczył Srebrną Honorową Odznakę ,,Zasłużony dla Obrony Przeciwpożarowej Woj. Pomorskiego’’ dla dh Kazimierza Pircha. Odznakę Wzorowego Strażaka otrzymał Jan Heise, który od sześciu lat jest druhem czynnym w jednostce.

Podsumowali rok i wytyczyli plany na bieżący

W ubiegłym roku w jednostce przybyło dwóch druhów i jest ich teraz 49. Wyjeżdżali oni akcji 14 razy. Z tego cztery to pożary, a reszta to miejscowe zdarzenia. Bieżący rok ma przynieść jednostce kolejną inwestycję budowlaną. Już wiadomo, że rozbudowę strażnicy o kolejny boks garażowy będzie realizować firma Prestol. Druhowie chcieliby, żeby inwestycja zakończyła się przed św. Florianem. Ale to nie jedyne znaczące wydarzanie, które ma mieć miejsce w tym roku.

– Plany mamy duże, ale co się ziści to zobaczymy. Dodatkowy boks musi być zbudowany i mamy w planie postawić bokiem niego metalowy garaż, aby tam przechowywać ponton. Podwozie jakieś tam załatwimy. Mam tu nadzieję pozyskać sponsora. Rzeczą ważną będzie też uroczystość 90-lecia jednostki – przedstawiał najważniejsze zamierzenia tego roku dh T. Węsiora prezes.

Na zakończenie spotkania do druhów popłynęło wiele podziękowań od przedstawicieli władz strażackich PSP i OSP oraz wójta gminy.

D. Tryzna 

Komentarze