Gmina Dziemiany Szkolnictwo

Uczniowie w Dziemianach wrócili do szkoły

Od 14 września w Szkole Podstawowej w Dziemianach wprowadzono naukę zdalną. Zajęcia odbywały się według zmodyfikowanego planu lekcji zamieszczonego w dzienniku elektronicznym. Jednak w miniony poniedziałek uczniowie wrócili już do szkoły. Nauka bez przeszkód odbywa się także w szkole w Kaliszu.

Pewne ograniczenia wprowadzono również w Urzędzie Gminy. Uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, wójt poinformował, że od dnia 14 września Urząd Gminy w Dziemianach wykonuje zadania o charakterze publicznym, w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów, w zakresie: rejestracji stanu cywilnego, ewidencji ludności i dowodów osobistych, pomocy społecznej, świadczenia usług komunalnych, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji, decyzji zezwalającej na usunięcie drzew i krzewów. Mieszkańcy kontaktować się mogą telefonicznie, elektronicznie i za pośrednictwem korespondencji pocztowej oraz umieszczaniu wniosków, podań i innej korespondencji z Urzędem Gminy w urnie znajdującej   przy wejściu do urzędu gminy.

Sytuacja uległa normalizacji

Jak informował nas w piątek wójt gminy Dziemiany Leszek Pobłocki, powrót uczniów do szkół zaplanowany był na poniedziałek. Tylko jedna klasa miała mieć jeszcze w poniedziałek nauczanie zdalne. Prognoza ta sprawdziła się i od poniedziałku wrócił dotychczasowy sposób funkcjonowania szkoły.

– Jeśli by to miało być tak, że osoby, które są chore, bo tutaj są dwie nauczycielki w stanie chorobowym, to ta struktura postępowania powoduje, że rozwija się wianuszek – powiedział wójt gminy Dziemiany Leszek Pobłocki. Włodarz gminy dodał, że z dwóch przypadków zachorowań, co ósmy mieszkaniec gminy był na kwarantannie. Jednak liczba ta topnieje a nowych przypadków nie ma. Sporą niedogodnością jest to, że system obejmowania kwarantanną powoduje, że jeśli ktoś zachoruje, kto miał szeroki kontakt z innymi osobami, jak w przypadku np. nauczycielek, to momentalnie kilkaset osób musi udać się na kwarantannę. Dla szkoły oznaczał to paraliż. Jednak sytuacja normalizuje się i obecny tydzień w Dziemianach jest pod tym względem przełomowy a koronawirus odejdzie, przynajmniej na jakiś czas, w zapomnienie.

BM

Komentarze