Gmina Kartuzy Gmina Sierakowice Gmina Somonino Gmina Sulęczyno OSP Samorząd

Wdzydze. Finał „Pomorskie OSP”. 80 tys. zł dla osiemnastu jednostek z powiatu kartuskiego

7 czerwca we Wdzydzach marszałek Mieczysław Struk i włodarze czterech gmin z powiatu kartuskiego podpisali umowy, na podstawie których do osiemnastu jednostek trafi podstawowy sprzęt niezbędny do strażackiej służby. To jedno z rozdań w ramach programu samorządu województwa pomorskiego, którego celem jest wzmacnianie potencjału ochotniczych straży pożarnych.

„Pomorskie OSP” to program polegający na udzieleniu pomocy finansowej gminom na ich zadania własne z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W ramach dotacji z „Pomorskiego OSP” nie więcej niż 70% kosztów pokrywa SWP, a 30% gmina.

Do tegorocznej edycji wnioski złożyło ponad 80 gmin. Ostatecznie po weryfikacji dokumentów dofinansowanie otrzyma 59 gmin. Na ten cel zostanie przeznaczony ponad 1 mln zł.

– Wsparcie dostanie w sumie 208 jednostek OSP z naszego regionu. Co zostanie kupione?  To zależy od potrzeb konkretnych jednostek, ale będzie to sprzęt specjalistyczny, środki ochrony indywidualnej i łączności, a także wyposażenie do utrzymania umundurowania bojowego – wylicza marszałek województwa.

Rozdanie dla czterech powiatów

W ubiegłą środę w Centrum Informacji Turystycznej we Wdzydzach miało miejsce podpisanie umów i wręczenie symbolicznych, ale mających realną pomoc, czeków dla gmin z czterech powiatów. Oprócz samorządowców w wydarzeniu uczestniczył senator Stanisław Lamczyk i reprezentacja władz wojewódzkich ZOSP RP: wiceprezesi Andrzej Roda i gen. Piotr Świeczkowski. Wydarzenie poprowadził Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

– Gratuluję tej współpracy samorządów. Marszałek ma bardzo dobre wyczucie, bo cały czas wspomaga strażaków i wie w jaki sposób inwestować i to robi. Strażacy dali się poznać szczególnie przy usuwaniu skutków nawałnicy z 2017 roku – mówił S. Lamczyk.

Połowa kartuskich gmin beneficjentami

Z powiatu kartuskiego dofinansowanie otrzymała gmina Kartuzy.  Burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński podpisał umowę dotyczącą trzech jednostek OSP: Dzierżążno, Mirachowo i Prokowo.

Gminę Somonino reprezentował wójt Marian Kowalewski i skarbnik Aleksandra Stefanowska. Otrzyma ona 20 tys. zł, ale będzie to podzielone na aż siedem jednostek.   

Wójt gminy Sulęczyno Bernard Grucza i jej skarbnik Paweł Trzebiatowski podpisali umowę, dzięki której do trzech jednostek z terenu gminy trafi prawie 20 tys. zł.

Gmina Sierakowice reprezentował wicewójt Zbigniew Fularczyk. Umowa, którą podpisał dotyczyła OSP Sierakowice, OSP Tuchlino, OSP Gowidlino, OSP Kamienica Królewska, OSP Mojusz. Otrzymały one ponad 18 tys. zł.

D. Tryzna

Komentarze