Inne Powiat kartuski Powiat kościerski Wokół nas

Zmiany w kaszubskich parafiach

Region.  Administracyjna wizja biskupa diecezjalnego

Ks. Stanisław Mejer wikariusz w parafii WNMP w Kartuzach odbiera dekret od bp. Ryszarda Kasyny.

W minioną sobotę ogłoszone zostały przez Diecezję Pelplińską zmiany personalne duchowieństwa w poszczególnych parafiach naszego regionu. Niektórzy proboszczowie i wikariusze, decyzją biskupa przeniesieni zostali do innej parafii. Pojawią się też neoprezbiterzy.

Zmiany na parafiach podyktowane są odchodzeniem niektórych proboszczów na emeryturę, wyjazdów księży na studia do Rzymu, odejściem do innych obowiązków duszpasterskich, wyświęceniem nowych księży czy objęciem urzędów w kurii lub instytucjach kościelnych. Zmiany personalne w parafiach obowiązywać będą od dnia 20. sierpnia.

W parafiach dekanatu kartuskiego, nowego proboszcza będzie miała parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gowidlinie. Zostanie nim ks. Tadeusz Olszewski, który dotychczas był proboszczem w Dólsku, pow. Świecie. Dotychczasowy proboszcz parafii w Gowidlinie ks. Leszek Piotr Knut został  mianowany proboszczem w Niezabyszewie, pow. Bytów.  Ks. wikariusz Stanisław Mejer z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach odejdzie do parafii w Skórczu, natomiast do parafii kartuskiej trafi ks. wikariusz Karol Ciesielski ze Starogardu Gdańskiego.  Zmiana wikariusza nastąpi także w parafii św. Trójcy i Wszystkich Świętych w Goręczynie. Ks. Kamil Kowalewski odejdzie do Koronowa a na jego miejsce przybędzie neoprezbiter ks. Dawid Braun.

Kolejne zmiany w dekanacie kartuskim

Ponadto z parafii WNMP w Kartuzach odejdzie do Dębnicy Kaszubskiej ks. wikariusz Marcin Szulc a na jego miejsce pojawi się ks. Maciej Dzwonkowski z parafii św. Marcina w Sierakowicach. Do parafii sierakowickiej skierowany został neoprezbiter, czyli nowo wyświęcony ksiądz, którym będzie ks. Mikołaj Jędrzejewski. Mocno zaangażowany w budowę hospicjum stacjonarnego w Kartuzach ks. Łukasz Delewski z parafii św. Wojciecha w Kartuzach, przejdzie do parafii św. Trójcy w Kościerzynie, natomiast na jego miejsce przybędzie ks. Janusz Osnowski z Tczewa. Również drugi z wikariuszy kartuskiej parafii, ks. Aleksander Lipkowski opuści Kartuzy, by udać się na posługę do Nowej Wsi Lęborskiej. W zamian do parafii św. Marcina w Kartuzach skierowany został neoprezbiter ks. Krzysztof Krzemiński.

Zmiany w dekanacie kościerskim

Jedna ze zmian związana z mianowaniem nowego wikariusza do parafii św. Trójcy w Kościerzynie, znajduje się powyżej i dotyczy księdza z dekanatu kartuskiego.  Z kolei ks. wikariusz Wojciech Knopik z parafii pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Kościerzynie, mianowany został proboszczem w Zapceniu, pow. Bytów. Na miejsce ks. W. Knopika do parafii kościerskiej został skierowany nowy wikariusz ks. Karol Myszk, posługujący do tej pory w Świeciu. Z urzędu wikariusza w parafii św. Trójcy w Kościerzynie odwołany został ks. Szymon Gwardzik, który przeniesiony został do Chojnic. Na jego miejsce do kościerskiej parafii trafi neoprezbiter ks. Paweł Obuchowski. W parafii św. Trójcy w Kościerzynie zajdzie jeszcze jedna zmiana. Z urzędu wikariusza odwołany został ks. Marcin Sikorski, który trafi do Świecia, a na to miejsce pojawi się kolejny neoprezbiter ks. Sławomir Serkowski.

 BM

Komentarze