W dniach 19-20 sierpnia żołnierze z 72. Batalionu Lekkiej Piechoty z Kościerzyny w ramach szkolenia rotacyjnego uczestniczyli w działaniach związanych z doskonaleniem procedur ochrony infrastruktury krytycznej.
Szkolenie, które odbyło się na terenie obiektu PERN Baza Paliw Nr 21 w Dębogórzu, było efektem realizacji porozumienia o współpracy między Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej a Przedsiębiorstwem Eksploatacji Rurociągów Naftowych. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności ochrony i zapewnienia bezpieczeństwa obiektów strategicznych.
– Podczas tego przedsięwzięcia, uczestnicy zostali poddani różnorodnym scenariuszom związanym z zagrożeniami, które mogą wystąpić na terenie obiektu. W trakcie ćwiczeń żołnierze przeciwdziałali zasymulowanym incydentom, takim jak przelot nieznanego statku powietrznego nad bazą czy identyfikacja nieuprawnionych osób i pojazdów w otoczeniu obiektu. Ważnym aspektem szkolenia była również umiejętność ujawniania zniszczeń i nadużyć w infrastrukturze ochronnej jak np. uszkodzone ogrodzenia czy zakłócenia monitoringu – tłumaczy kpt. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7 PBOT
Zadanie WOT
Głównym zadaniem Wojsk Obrony Terytorialnej w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej jest szkolenie pracowników zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach. Ponadto przygotowanie ich do współdziałania z wojskiem w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej. Współpraca pomiędzy Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej a Grupą PERN S.A. ukierunkowana jest na zwiększenie zdolności reagowania i ochrony kluczowych obiektów państwowych i dzięki temu podnoszenie odporności państwa na sytuacje kryzysowe. Szkolenie w Dębogórzu stanowi kolejny przykład udanego partnerstwa, mającego na celu wzmocnienie bezpieczeństwa kraju.
Nad/opr.red