Gmina Dziemiany Inwestycje

Gmina Dziemiany. Z ostatniej sesji. Chcą zbyć szkołę w Schodnie

Na sesji z końca stycznia br. wójt Leszek Pobłocki poinformował radnych o działaniach urzędu w sprawie zbycia budynku szkoły w Schodnie. Władze gminy zaproponowały tę nieruchomość dla samorządu pomorskiego, który od wielu lat ją dzierżawi. Być może koniec roku bieżącego przyniesie finalizację propozycji.

Na dzień dzisiejszy formalnym właścicielem nieruchomości w Schodnie jest Gmina Dziemiany. Ale od dziesięcioleci dzierżawi ją samorząd pomorski i jak to ujął wójt gminy jest tu ,,rzeczywistym gospodarzem’’. W jego imieniu działa Zarząd Parków Krajobrazowych w Słupsku, który prowadzi tu ,,Zieloną Szkołę’’. Relację pomiędzy gminą a samorządem ujmuje odpowiednia umowa.

Gmina chce, samorząd odwleka….

Jakiś czas temu Gmina Dziemiany wystąpiła do Marszałka Pomorskiego z propozycją zbycia szkoły w Schodnie na rzecz samorządy pomorskiego. Jak mówił radnym na ostatniej sesji roku ubiegłego wójt L. Pobłocki, sprawa jest na dobrej drodze.

– Marszałek Mieczysław Struk i dyrektor wydziału środowiska z Urzędu Marszałkowskiego byli u nas i są mocno zainteresowani naszą propozycją. Akceptują jej ideę – mówił w końcu grudnia ubiegłego roku włodarz gminy. Postarał się on również o poparcie dla pomysłu u radnych Sejmiku Pomorskiego – Dariusza Męczykowskiego i Piotra Karczewskiego.

Ustalono, że sprawa szkoła będzie wyjaśniona w bieżącym roku.  Pierwotnie wójt miał podpisać tylko półroczną umowę, ale skończyło się tym, że umowa pomiędzy stronami obowiązuje na cały rok. A po niej nastąpi przeniesienie własności. Samorząd pomorskim tłumaczył się tym, że na przeszkodzie stanęły istniejące już umowy pomiędzy Zarządem Parków Krajobrazowych, a WFOŚiGW w Gdańsku.

Red.

Komentarze