Gmina Nowa Karczma Samorząd

Gmina Nowa Karczma. Z działań urzędu gminy. Cztery rozdania i w każdym ich wnioski

Chodzi oczywiście o Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, z którego środków w ubiegłym roku skorzystało wiele samorządów. ,,Załapała się’’ na nie Nowa Karczma i dalej chce maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie on stwarza.

Relacje o wykorzystaniu możliwości, jakie daje ten program, przedstawił radnym na sesji z 18 lutego wójt gminy Andrzej Pollak. Do ostatniej jego edycji mogły składać wnioski tylko te gminy na terenie, których działały kiedyś Państwowe Gospodarstwa Rolne. Nowa Karczma kwalifikowała się, stąd w przepisowym terminie do 15 lutego gmina złożyła tyle, ile było możliwe – trzy wnioski. Pierwszy dotyczył budynku socjalno-komunalnego w Garbowie. Drugi związany był z budową drogi w miejscowości Lubań, trzeci z kolei to dofinansowanie budowy remizy strażackiej w Garbowie Kościerskim. 

Co z wnioskami z trzeciej edycji?

Gmina zdecydowała się ,,wejść’’ w czwartą edycję Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, choć nie wiadomo jeszcze co z wynikami z trzeciej edycji. Wnioski do niej złożone musiały być przed 28 grudnia ubiegłego roku. Tu gmina poszła też ,,na maksa’’. Z trzech wniosków, pierwszy dotyczył zagospodarowania przestrzeni przy jeziorze w Nowej Karczmie. W drugim chodziło o środki na dokończenie drogi na osiedlu w Lubaniu. Trzeci wniosek związany był z rozbudową sieci wodno-kanalizacyjnej w Nowej Karczmie. 

– Te sześć wniosków jest w trakcie oceny. Chcę podkreślić, że ich realizacja będzie mocno zależna od dofinansowania. Nasze środki chcemy przeznaczyć na wkłady własne – tłumaczy wójt Andrzej Pollak

Ponad 2,7 mln zł już dostali

Dla przypomnienia z drugiej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gmina otrzymała 2 mln zł na realizację I etapu rozbudowy szkoły w Garbowie Kościerskim. Z pierwszej edycji tego programu do gminy trafiło 772 tys. zł. Środki zostały wykorzystane na budowę ul. Dąbrowskiego w Nowej Karczmie. Część z nich wykorzystano na dofinansowanie trzech innych inwestycji.

red.

Komentarze