„Jak jest Pomieczyno, to wiadomo, że wszystko będzie dobrze zrobione”
Druhowie tej jednostki należącej do KSRG, uczestniczyli w oficjalnym podsumowaniu działań roku 2019. Była to wyśmienita okazja, aby uhonorować tych, którzy szczególnie poważnie traktują swoją służbę. Posypał się grad medali i odznaczeń.
Zebraniu członków jednostki przewodniczył prezes dh Ireneusz Drążkowski. Na jego początku minutą ciszy uhonorowano pamięć dh ks. prałata Alojzego Marszalla, który odszedł na wieczną służbę. Następnie posypały się odznaczenia. Odznakę „Wzorowy Strażak” otrzymał Fabian Konkol, Piotr Merchel, Marcin Mroszczyk oraz Zdzisław Zinke. Brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymał Janusz Bobkowski, Michał Konkol, Jarosław Mueller, Damian Pełkowski, Tomasz Sypion i Jan Zieman. Srebrne medale wręczono Karolowi Dawidowskiemu, Ryszardowi Orzeszk i Sławomirowi Szmuda. Druhowie – bracia Wojciech Merchel i Leszek Merchel otrzymali złote medale „Za zasługi dla pożarnictwa”.
2019 w liczbach
W ubiegłym roku członkowie tej jednostki wyjeżdżali do 44 akcji. Było to 8 pożarów i 36 zagrożeń miejscowych. Oprócz akcji, druhowie zmierzyli się również w zawodach gminnych. Druhowie czynni zajęli w bojówce drugie miejsce w gminie i takie samo miejsce zajęła też drużyna MDP chłopców lat 15-18. Na dzień dzisiejszy jednostka liczy 66 członków, w tym 5 honorowych. Działa przy niej jedna drużyna MDP. Druhowie z Pomieczyna są mocno zaangażowani w życie lokalnej społeczności. Oprócz udziału w uroczystościach religijnych i sołeckich, charakterystycznym wydarzeniem związanym z jednostką jest piknik strażacki. Po przedstawieniu sprawozdania Komisji Rewizyjnej przez dh Karola Dawidowskiego, obecni na zebraniu udzielili zarządowi jednostki absolutorium.
Plany na rok bieżący
Ambitnym planem na rok 2020 jest pomysł powołania klubu seniora. Stowarzyszenie, jakim jest jednostka, ma być też włączona w szerokie działania związane z wykorzystaniem Europejskiego Funduszu Społecznego, po granty do którego chce aplikować gmina. W związku z zakończeniemi kadencji na kwiecień br. jest zaplanowana pielgrzymka do Częstochowy. W dyskusji jaka odbyła się przed kolejnymi głosowaniami pojawiło się pytanie, dlaczego jednostka nie może wyjeżdżać na teren sąsiedniego powiatu wejherowskiego. – Czasami się zdarza, że miejsce akcji jest oddalone o 1 km od nas, a my nie możemy jechać. Mieszkańcy dziwią się i pytają dlaczego tak jest. Czy jest jakieś porozumienie w tej sprawie? – pytano władze powiatowe OSP i PSP.
Podziękowania
– Dziękuję za udział we wszystkich imprezach gminnych i kościelnych, ale przede wszystkim za wyjazdy do akcji ratowniczych. Szczególne podziękowania kieruję w stronę dyrekcji firmy FKP za to, że kiedy wyje syrena, możecie opuszczać swoje miejsca pracy i brać udział w wyjazdach. W tej chwili zaczyna się robić problem nie tylko tu na terenie naszej gminy. Mamy coraz więcej sprzętu, ale w godzinach od 7.00 do 16.00 brakuje ludzi. Zdarza się, że nie ma komu wyjeżdżać. W naszej gminie na razie takich wypadków nie było, ale to też dlatego, że firmy, tak jak FKP w Pomieczynie jest nam przychylne –mówił komendant gminny OSP Andrzej Dejk. Podziękowania złożył również dh Edmund Kwidziński, prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP i przedstawiciel komendy powiatowej PSP. Na koniec do strażaków zwrócił się Dariusz Toporek, przewodniczący Rady Gminy Przodkowo. – Wielki szacunek dla was. Myślę, że współpracę z gminą i z radą oceniacie jako dobrą. Przypomnę, że w naszej gminie są największe w powiecie nakłady na OSP. Chciałbym wam podziękować, że jesteście można powiedzieć wszędzie. To samo dotyczy zresztą pozostałych naszych jednostek. Jak wiecie mamy nowy samochód. Chciałbym was zaprosić 1 maja na jego oficjalne poświęcenie – mówił D. Toporek.
Ks. kanonik Henryk Zieliński – proboszcz parafii św. Józefa w Pomieczynie:
Wydaje mi się, że waszą działalność można zamknąć w trzech aspektach. Przy pierwszym z nich, czyli ratowanie życie, postawiłbym najwyższą notę. Jestem pełen podziwu, kiedy słyszę czasem syrenę strażacką, a już po kilku minutach widzę jadący na sygnale wasz wóz bojowy. To jest godne podziwu i za to zasługujecie na najwyższy szacunek. Drugi aspekt to wątek społeczno-historyczny. Wasze uczestnictwo w ważnych historycznie rocznicach. Np. Marsz Śmierci czy Narodowe Święto Niepodległości, bez waszego udziału, byłyby bardzo ubogie. Trzeci aspekt jest także bardzo ważny i bez niego nie wyobrażam sobie istnienia parafii, to jest aspekt religijny. Rozmawiając z księżmi z innych parafii, to wszyscy zazdroszczą mi, że tak pięknie potraficie ubogacić nasze uroczystości religijne, np. Boże Ciało czy pogrzeby. Bez was te uroczystości wyglądałyby bardzo ubogo. Za to serdecznie wam dziękuję i proszę, abyście nie osiadali na laurach i dalej tak pięknie się udzielali.
DT