Powiat kościerski Szkolnictwo

Powiat kościerski. Tegoroczne matury. Prawie dwa lata szkolne i dodatkowo jeszcze matura w maseczce

Dziś drugi dzień egzaminów maturalnych, które w tym roku znowu upłyną pod znakiem obostrzeń i wszędobylskich maseczek. W reżimie sanitarnym w powiecie kościerskim przystąpi 562 osoby.

Tegoroczne wytyczne sanitarne dotyczące matur nie odbiegają od tych z ubiegłego roku. Zakrywanie ust i nosa maseczką, dystans oraz inne wymogi sanitarne rzucają sie chyba najbardziej, jeśli chodzi o wymogi tegorocznych matur. Rozporządzenie dotyczące ich organizacji mówi, że stoliki i krzeseł czy pomoce muszą być odkażane, a pomieszczenia wietrzone. Problem w  tym, że jak pokazuje doświadczenie roku ubiegłego , otwarte okna – to hałas na egzaminie, co było częstym argumentem w procesie unieważnienia matur. Również wymogi izolacji – stolik w odległości co najmniej 1,5 m od siebie to argument trochę naciągany w sytuacji, gdzie nieuniknione są zetknięcia się większych grup zdających. Trudno sobie wyobrazić, aby maturzyści tegoroczni zachowywali się inaczej niż ich poprzednicy w sytuacji, gdzie w grę wchodzą olbrzymie emocje.

– Byleby to wszystko przeżyć, dosłownie i w przenośni – wzdychają maturzyści i ich nauczyciele 

Egzamin z jęz. polskiego

Do dzisiejszego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym w powiecie kościerskim przystąpiło 165 absolwentów z I LO, 66 absolwentów IV LO oraz z obu techników 289 osób. Łącznie daje to 520 maturzystów. Dodatkowo zdawało jeszcze 111 abiturientów z lat poprzednich, którzy chcieli poprawiać swoje wyniki.

Ile zmierzy się ,,królową nauk”?

Jutro 5 maja odbędzie się egzamin z matematyki. Zmierzy się z nim łącznie 520 osób: 165 absolwentów I LO, 66 absolwentów IV LO oraz absolwenci Technikum nr 1 – 147 osób, Technikum nr 2 – 142 osób. Dodatkowo swoje wyniki z ubiegłorocznej matury będzie poprawiało 25 absolwentów liceów i 106 absolwentów techników. Swoich sił spróbuje również 31 dorosłych maturzystów z II LO. 

Ilu zdecydowało się na języki obce?

Do matury z języków obcych – w większości przypadków z angielskiego, przystąpi 227 licealistów: 162 z I LO oraz 65 z IV LO. Egzamin ten napisze łącznie 287 techników: 145 osób z Technikum nr 1, 142 z Technikum nr 2.Również i w tym przypadku do egzaminu ponownie podjedzie 5 licealistów z roku ubiegłego i 42 osoby z techników. Do egzaminu przystąpi także 26 osób dorosłych.

red.

Komentarze