Konkursy Powiat kościerski

Swarożyn. „Kościerska Chata” będzie reprezentować pomorskie w krajowym finale „Bitwy Regionów”

13 sierpnia w Swarożynie miał miejsce finał wojewódzki „Bitwy Regionów” – konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Zmierzyły się w nim reprezentacje dwunastu pomorskich powiatów. Jednak ostatecznie zwyciężyła zupa rybna przygotowana przez stowarzyszenie „Kościerska Chata” z kościerskiego.

Finał odbył się na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Uczestniczyło w nim dwanaście reprezentacji, które wcześniej zwyciężyły w eliminacjach pierwszego etapu, czyli w swoich powiatach. Obok ich stoisk stanęły namioty instytucji, które na co dzień współpracują z rolnictwem – od KRUS, ARiMR, PODR po WFOŚiGW. Wśród VIP-ów wojewódzkiej gali widać było prezesów tych instytucji. Na stoisku WFOŚiGW do skorzystania z jego oferty namawiał sam prezes Szymon Gajda.

Ciężki orzech do zgryzienia

Tak w przenośni, ale i dosłownie miała do zrealizowania zadanie komisja konkursu. Zasiedli w niej: ekspert kulinarny Andrzej Ławniczak, Aneta Orlikowska, Piotr Mańko, Justyna Rydzińska. Musieli spróbować tego co przygotowała każda z dwunastu reprezentacji, a na każde składała się zupa, danie główne i deser. Zwycięzca z danego powiatu prezentował tę potrawę, która wygrała w eliminacjach pierwszego szczebla. W przypadku reprezentacji powiatu kościerskiego była to zupa rybna.

– Startowaliśmy, aby promować rzeczy ważne dla naszego regionu – dania z ryb. Są one bogactwem Kaszub, które obfitują w jeziora, rzeki… Ryby od zawsze były podstawą kuchni kaszubskiej. Według mnie teraz jest tej kuchni za mało. Natomiast jeżeli ryba pojawia się w ofercie naszych restauracji to nie zawsze jest podana tak jak należy. Przygotowując naszą zupę rybną zwracam szczególną uwagę, aby nie był w niej żadnych ości. Bulion przygotowaliśmy u siebie, natomiast cała reszta z rzeczą najważniejszą – doprawieniem odbywała się na miejscu podczas konkursu – mówiła nam po wygranej w etapie powiatowym Halina Rogińska, prezes Stowarzyszenia „Kościerska Chata”.

Ostatecznie jury oceniało najwyżej zupę rybną przygotowaną przez członkinie „Kościerskiej Chaty”. Stowarzyszenie otrzymało 5 tys. zł i awans do finału konkursu, w którym do zgarnięcia będzie 25 tys. zł. Odbędzie się on 7 października w województwie łódzkim. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano kassler w sosie śmietanowym z kluskami z dyni i pruskimi buraczkami w wykonaniu pań z KGW ze Sztumskiej Wsi, zaś na trzecim kaczkę z klinikami krajanymi przyrządzoną przez KGW w Koźlinach.

KGW Sławki w wojewódzkiej „Bitwie Regionów”

W szczeblu wojewódzkim powiat kartuski reprezentowały panie z KGW Sławki. Przygotowały one gäsi cëc z upiekłą krëszką, czyli pierś z gęsi z pieczoną gruszką.

– Myślę, że u nas wyjątkowa jest marynata, w której przygotowałyśmy naszą gęś. Korzystałyśmy z naszych rodzimych produktów i mamy dużo pietruszki. Wydawać by się mogło, że pietruszka może nie dawać tego smaku, ale w tej marynacie z połączeniem naszych dodatków daje efekt smakowy. Poza tym jest słodka gruszka, a pietruszka wydaje się gorzkawa. W takim połączeniu są różne nuty: słodkie, kwaśne i to dało nam zwycięstwo na konkursie powiatowym, bo każdy z jury odnalazł coś innego w tym smaku – mówiła Izabela Itrich-Hopa, prezes KR-KGW w Sławkach

D. Tryzna

Komentarze